Za čišćenje u domaćinstvu može se koristiti 3%-tni hidrogen peroksid i kuhinjski ocat. Jedna nezavisna analiza pokazala je da ova kombinacija čisti bolje od standardnih preparata s triklosanom


Iako je afera oko navodnih bakterija na krastavcima privedena kraju (zbog toga su i krastavci adekvatno poskupili), globalni strah od bakterija ne jenjava. U svijesti ljudi, bakterije su gore od kobri i crnih udovica. Ne možeš ih vidjeti, od njih se ne može pobjeći, a mogu život pretvoriti u pakao. Na neke čak ni lijekovi ne djeluju. Djeluje kao noćna mora? U svakom slučaju, dolazimo do situacije gdje bakterije postaju biznis. Ideja o istrebljivanju opasnog živog svijeta možda je za nekoga i dobra, ali, nažalost, nije izvediva. Da vidimo kako to izgleda u praksi…

Na reklamnoj stranici jednog proizvođača zubnih pasta piše: „Triklosan je spoj koji djeluje na bakterije u našim ustima tako da direktno blokira bakterijske gene koji omogućuju rast, razvoj i razmnožavanje bakterija. Zajedno s fluorom sprečava stvaranje zubnog plaka. Ima visoku učinkovitost, a za ljude je bezopasan.“ Inače, triklosan se dodaje i u antibakterijske sapune, dezodoranse, kao i u brojna sredstva za čišćenje. Uništava 99,9% bakterija, zvuči li vam poznato?

Prava istina o triklosanu nije toliko ohrabrujuća. Prema brojnim istraživanjima, ovaj preparat ne sprečava infekcije kod čovjeka ništa bolje od običnog sapuna. Dapače, po mnogočemu je i gori. Pokazalo se da kronični bolesnici (npr. dijabetičari i astmatičari) još više obolijevaju ako koriste triklosan. Bakterije se uvijek prilagođavaju, odnosno razvijaju otpornost. Triklosan doprinosi stvaranju super-bakterija (uključujući i mutirane vrste salmonele i E.Coli), kod kojih ni antibiotici ne pomažu. Akumulira se u masnom tkivu, a može se otkriti u uzorcima krvi i mokraće. Pokazalo se i da unosi neravnotežu u hormonski sustav, a na miševima su uočene patološke promjene na razini centralnog živčanog sustava. Posebno je opasna kombinacija triklosana i uobičajene klorirane vode. Tako se stvara kloroform, za kojeg se pretpostavlja da uzrokuje rak kod čovjeka.

Naivno je očekivati selektivnost u djelovanju triklosana. Drugim riječima, on ubija i dobro i loše iz bakterijskog svijeta, zagađuje čovjeka i prirodu, a sasvim sigurno ne doprinosi zdravijem životu.

Inače, za čišćenje u domaćinstvu, osim običnog sapuna i tople vode, može se koristiti 3%-tni hidrogen peroksid i kuhinjski ocat (u odvojenim bocama, šprica se naizmjenično). Jedna nezavisna analiza je pokazala da ova kombinacija čisti bolje od standardnih preparata s triklosanom, nije otrovna i ne zagađuje prirodu. Zanimljiva solucija u ovom otrovnom svijetu.