S obzirom da se u vježbanje kreće s pogrešnim pretpostavkama, tako i ono ne daje one rezultate koje želimo, pa se na kraju izgubi mnogo vremena i truda, a do cilja se nije stiglo.
Jedna od uvjerljivo najvećih predrasuda u žena koje se bave ili bi se trebale baviti nekim vidom rekreacije svakako je mišljenje kako će ih vježbanje s utezima (dakle teretana) učiniti mišičavima, pa samim tim i muškobanjastima. Nije mi sasvim jasno je li to uistinu predrasuda i strah ili mnoge u toj ideji pronalaze još jedan alibi, e ne bi li izbjegle nešto što im na prvi pogled izgleda strašno neugodno i naporno. Kako god bilo, neće baš mišići doći samim pogledom na utege, a pokoja kila mišića na pravom mjestu učinit će vas samo ženstvenijima.
Jedno od novijih istraživanja pokazuje, na primjer, da celulitis nije samo pitanje količine hormona i masnih naslaga na neželjenim mjestima, već i obujma mišića koji se nalaze ispod njih. Tako je skupini žena, umjesto redukcijske dijete i aerobnog vježbanja (trčanja, vožnje bicikla itd.) preporučeno redovito tri do četiri puta na tjedan vježbanje u teretani po programu za jačanje mišića stražnjice i bedara. Dva mjeseca nakon toga, njih čak 80% je uočilo promjene na bolje i manju izraženost efekta “narančine kore” koji obično najviše upada u oči i smeta. To će reći da su voluminozniji mišići utjecali na drugačije raspoređivanje masnih naslaga, te u isto vrijeme predstavljali čvršći oslonac za taj isti masni pokrivač. To je vrlo važno znati i stoga što je gubljenje mišićne mase u žena tijekom godina izraženije nego je to u muškaraca, pa tako i celulitis za kojeg bismo se zakleli da je došao sam od sebe, već i prije bio tu, samo su ga jači i veći mišići bolje držali.
Tako dolazimo do jednostavne i jasne istine koja govori o tome da jači i veći mišići nisu bauk u ženskoj populaciji, već nešto poželjno čemu treba težiti. Strah od toga da će radom u teretani oni prekomjerno nabujati posve je besmislen i proizilazi iz neznanja, jer mišići nisu kvasac, pa da će rasti sami od sebe. Druga pogreška, također u žena, svakako je ocjenjivanje snage vlastitih mišića po obimu nogu. Tako nerijetko čujem da se izbjegavaju jačati mišići donjih ekstremiteta jer su noge “i ovako i onako jake”. Preporučujem da se prije početka vježbanja izmjeri količina masnog tkiva, jer se najčešće radi upravo o masnoći koje s mišićima veze nema. Tako volumen postoji, ali je sadržaj pogrešan. S obzirom na to da se u vježbanje kreće s pogrešnim pretpostavkama, tako i ono ne daje one rezultate koje želimo, pa se na kraju izgubi mnogo vremena i truda, a do cilja se nije stiglo.
28.07.2017.
Strah od mišića

Izdvojeni članci
Korak do zdravlja
Zašto cijepljeni obolijevaju od zaraznih bolesti?
Kvalitetna prehrana i dobri životni uvjeti osiguravaju jak imunološki sustav
Povratak prirodi
Gljivice na stopalima
Ako je stanje već poodmaklo i koža se rascvala, treba prvo sačuvati kožu te kada se ona oporavi, djeluje se protugljivično. Mnoge recepture koje se koriste baš protiv gljivica su agresivne ili iritantne za kožu te ako već postoje otvorene rane to može zakomplicirati situaciju
Fizioterapeut
Pazite na svoje tijelo
Potreba za redovitom fizičkom aktivnošću, prilagođenom godinama, stanju organizma, te nekim osobnim referencama samo se povećava s godinama