Prošli tjedan, ulagači su se napokon počeli nadati da je najgore razdoblje kreditne krize prošlo pa je na svjetskim burzama takvo raspoloženje izazvalo rast najvažnijih burzovnih indeksa.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks porastao na tjednoj razini 3,2 posto, na 12.609 bodova. S&P indeks ojačao je 4,2 posto, na 1.370 bodova, dok je Nasdaq indeks skočio 4,9 posto, te dosegnuo 2 370 bodova. Optimizam ulagača potaknula je vijest kako je investicijska banka Lehman Brothers u ponudi povlaštenih dionica prikupio 4 milijarde dolara svježeg kapitala nakon čega je cijena dionica te banke porasla više od 17 posto.
Još je nekoliko razloga koji su ulili ponešto optimizma ulagačima, poput švicarske UBS banka koja je najavila otpis 19 milijardi dolara dugovanja te reorganizaciju poslovanje što pokazuje kako su banke spremne poduzeti odlučne korake u čišćenju svojih bilanci te da je to korak bliže kraju kreditne krize.
Sudeći prema indeksu Chicago PMI, koji govori o razini poslovne aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a, poslovna aktivnost i dalje pada, ali pad ipak nije tako velik koliko su analitičari očekivali, a ministar financija SAD-a je predstavivši prijedlog promjena regulative za financijska tržišta koji bi trebao ubuduće spriječiti krize kakva upravo vlada na američkom tržištu isto tako dodatno oraspoložio ulagače.
Međutim, s druge strane ulagače je zabrinuo podatak da je u ožujku broj zaposlenih u SAD-u smanjen za 80 tisuća, što je najveći mjesečni pad zaposlenosti u pet godina pri čemu je stopa nezaposlenosti dosegnula 5,1 posto, najvišu razinu u dvije i pol godine što pojačava strah od recesije u gospodarstvu SAD-a.
Ako analiziramo situaciju na malo dulje rokove, unatoč tjednom dobitku, u proteklom tromjesečju vodeći indeksi na Wall Streetu zabilježili su najveći kvartalni pad u zadnjih 5-6 godina. Dow Jones pao je 7,6 posto, S&P indeks 9,9, a Nasdaq indeks čak 14,1 posto.
Europske dionice ostvarile su na tjednoj razini ostvarile najsnažniji rast cijena u proteklih godinu dana uslijed nade ulagača da je najgore po pitanju kreditne krize i otpisa imovine u bankarskom sektoru prošlo.
Londonski FTSE indeks ojačao je na tjednoj razini više od četiri posto, na 5.947 bodova. A frankfurtski DAX 3,1 posto, na 6.763 boda.
Unatoč tim dobicima analitičari su skeptični po pitanju novog uzlaznog trenda na tržištu dionica jer smatraju da je i dalje prisutno puno dilema u vezi oporavka tržišta.
Kad je u pitanju domaće tržište, ono se ponaša prilično hirovito, međutim izgleda da prati svjetske trendove uglavnom kad je u pitanju pad cijena, a u periodima kraćih pozitivnih fluktuacija uglavnom miruje ili reagira u manjoj mjeri nego svjetska tržišta jer je uz razloge koje imaju strani ulagači, bojazan prisutna i radi Kosova, inflacije u RH i drugih razloga...
10.04.2008.