09.03.2005.
Streptokokna angina
Streptokokni tonzilofaringitis ili streptokokna angina spada među najučestalije angine.Uzročnici su različiti tipovi beta-hemolitičkog streptokoka skupine A, izvor zaraze je čovjek. Prenosi se kapljičnim putem.Obično su tonzile crvene, povećane i , edematozne, no ponekad se angina razvija sve do defekta i nekroze tkiva tonzila (ulceronekrotizirajuća angina).
Klinička slika je relativno karakteristična: nagao početak, visoka temperatura koju često prate tresavicame, jaka grlobolja, glavobolja, i drugi opći simptomi bolesti. Ponekad se na početku, kao znak teške toksemije, može javiti i povraćanje.
Osoba sa streptokonom anginom odaje dojam teškog bolesnika.. Regionalni limfni čvorovi su povećani više ili manje ali su zato, što je izrazito karakteristično za streptokoknu anginu, na pritisak izrazito bolni. Bolest prolazi, u lakšim slučajevima, za dva do tri dana, a u težim može potrajati i više od tjedan dana.
Krvni nalazi ukazuju napovećan broj neutrofilinih leukocita s pojavom nezrelih leukocitnih formi (skretanje ulijevo), dok je sedimentacija ubrzana. U mokraći su prolazno povišeni proteini.
Dokazivanje povišenog titra protutijela na streptokokne antigene u serumu bolesnika (antistreptolizin O - ASO) ima veću važnost za dokazivanje preboljele infekcije, naročito ukoliko su se razvile komplikacije bolesti. Dijagnoza bolesti se postavlja kombinacijom znakova iz kliničke slike i laboratorijskih nalaza, a potvrđuje se nalazom streptokoka u brisu ždrijela.
Dvije su vrste komplikacija streptokokne angine septične i toksično-alergične, ali su danas, obje vrste, općenito rjeđe nego u prošlosti. Od septičnih se češće javljaju peritonzilitis i peritonzilarni apsces te upala srednjeg uha. Rjeđe septičke komplikacije su upale sinusa i upale raznih organa. Toksično-alergične komplikacije uključuju reumatsku groznicu i akutni poststreptokokni glomerulonefritis.
Liječenje
Svaku streptokoknu anginu treba liječiti penicilinom tijekom 10 dana. Kod
preosjetljivosti na penicilin može se davati eritromicin) ili azitromicin, te eventualno cefaleksin 4 x 500 mg na dan/učiniti antibiogram prethodno/.
Važno je istaknuti da je terapiju potrebno započeti najduže 7 dana od početka kliničke slike kako bi se izbjegle toksično-alergijske komplikacije streptokokne angine.