13.02.2003.
Struja? Ne, hvala!
Evo ga opet. Te se stvari pojavljuju periodično, jer proizvođači i trgovci igraju na kratko pamćenje ljudi. I moram reći da igraju na pravu kartu. Zadivljujuće je kako svaki put uspiju. No, krenimo iz početka.
Električnu struju u svim zamislivim i nezamislivim oblicima koristimo u medicini i to od dijagnostike do terapije. No, jedan poseban segment upotrebe pokazao se iznimno zanimljivim proizvođačima besmislenih i nekorisnih proizvoda, a to je elektrostimulacija. Za razliku od elektrostimulacije elektrošokovima koju svakog tjedna gledamo u TV seriji "Hitna služba" u kojoj pomoću te metode mjesečno spase u prosjeku 43,7 života (ako je moja statistika točna), ovdje je riječ o stimulaciji ostalih mišića na tijelu primjenom slabih struja u svrhu njihova jačanja. U fizioterapiji elektrostimulaciju koristimo kod oštećenja živaca kod kojih očekujemo oporavak, te strujom održavamo mišiće u maksimalno mogućoj funkciji, ne bi li spremni dočekali oporavak oštećenog živca. Mislilo se svojevremeno da istom metodom možemo jačati i zdrave mišiće, pa se i to pokušavalo. Svi su ti pokušaji redom neslavno propali. Od jačanja leđnih mišića elektrostimulacijom kod skolioza, pa sve do posljednjeg pokušaja prije više godina, kada su kod čuvenog skijaša Alberta Tombe nastojali proizvesti bilo kakav pozitivan efekt raznim spravicama za stimulaciju. Nisu uspjeli. Zašto? Za detaljan odgovor na to pitanje valjalo bi napisati omanju knjigu, no osnovni problem je što vanjskom stimulacijom mišića električnom strujom ne možemo proizvesti onakvu njegovu kontrakciju koja bi ga jačala ili poboljšavala bilo koju njegovu funkciju. To možemo učiniti kvalitetno samo klasičnim aktivnim vježbanjem.
No, reklama je reklama, a Amerikanci (u posljednje vrijeme i Evropljani) pravi su majstori u njoj. Tako periodički na tržište puštaju svu silu spravica za elektrostimulaciju koje rade sve, a prije svega vježbaju vaše mišiće dok sjedite, ležite, jedete i sve to bez imalo napora ili znoja. Ono što se tijekom godina mijenja samo je izgled i veličina tih naprava koja se sve više smanjuje, dok cijena (gle čuda) raste. Te spravice u pravilu su opskrbljene baterijama, te puštaju lagane strujne impulse koji kroz kožu stimuliraju mišiće, proizvodeći trzajeve različite dužine i brzine njihova ponavljanja. Kako vi uistinu možete vidjeti da se nešto događa sa vašim mišićima dok spravica radi, tim vas je lakše i uvjeriti da je ona djelotvorna. No, stvarnost je, na žalost, sasvim drugačija.
Sve do jedne sprave za elektrostimulaciju koje možete naći na tržištu ne rade ništa korisno. Istina, mala je vjerojatnost da će vam naškoditi, ali pomoći sigurno neće. Za porast mišićne snage, izdržljivosti i smanjenje količine masnog tkiva valja učiniti mnogo toga, gotovo sve osim elektrostimulacije. A cijeli efekt upotrebe tih spravica osjetiti ćete samo na svom novčaniku. Ja znam da je ideja o gubljenju kilograma dok sjedite ili ležite vrlo primamljiva, no ona je samo to- ideja, još neostvariva. Možda za kojih par stotina godina kada dosegnemo nivo tehnološkog napretka poput onog opisanog u "Zvjezdanim stazama" će i to biti moguće. Za sada nam ne preostaje ništa drugo do dobro staro znojenje i vježbanje. Tek za usporedbu- u nekim od istraživanja na ovom polju, koja su meni dostupna, došlo se do slijedećeg zaključka- petnaest minuta vježbanja ima još uvijek veći ukupni podražajni efekt na mišiće od dvadesetsatne neprekidne elektrostimulacije.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?