Prehrana bogata margarinom, jeftinim uljima i sličnim namirnicama također se povezuje s nastankom kožnog raka, a izgleda da inače proganjane zasićene masnoće pružaju izvjesnu zaštitu.
Promjenljivo vrijeme ovogodišnjeg srpnja mnoge je bacilo u loše raspoloženje. Godišnji odmor, a skoro svaki dan kiša. Izležavanje na plaži (pod koncesijom ili ne) pretvorilo se u izležavanje pred televizijom. Red nogometa, red prastarih filmova, red čipsa, red sladoleda. I koja piva za ubiti tugu. Karakterističnog ljuštenja kože i olakšavanja patnji hladnim jogurtom ovog ljeta nema, čak su i purpurna crvenila rijetka. Žarko sunce je u zadnje vrijeme rijedak gost, globalno zatopljenje nas nekako zaobilazi. Ha, možda nas azorska anticiklona ipak posjeti u kolovozu? Hoćemo li se opet bojati sunca?
Zapravo, sve se vrti oko ultravioletnog zračenja i njegovog navodnog štetnog učinka. Dakle, UV-zračenje je najintenzivnije ljeti, na većim visinama i blizu ekvatora. Dalje se dijeli u 3 osnovne vrste. UVA najviše doprinosi vašoj brončanoj boji, a UVB aktivira sintezu krucijalnog vitamina D (koji onda ima važnu ulogu u apsorpciji kalcija i drugih minerala). UVC se gotovo u cijelosti filtrira u zemljinoj atmosferi, pod uvjetom da ozonski omotač još uvijek „funkcionira“.
Iako su UVC-zrake potencijalno opasne, ono što stigne do Zemlje ima sposobnost ubijanja virusa, bakterija i drugih uzročnika bolesti. Ruski i američki liječnici već su koristili UVC frekvencije za iradijaciju krvi, u sklopu tretiranja mnogih bolesti. Uspjeh je bio iznenađujuće dobar.
Mnogi su uvjereni kako su sredstva za zaštitu od sunca neophodna. I kako bez njih slijedi rak, u bližoj ili daljoj budućnosti. Nije baš sve istina. Dakle, SPF faktor označava koliko puta više se smijemo (uz preparat) izlagati suncu, a da ne izgorimo. Važno je napomenuti da ovaj faktor označava samo stupanj UVB (ali ne i UVA) zaštite. Prilično je uobičajeno da deklarirani SPF faktor ne štiti ni približno kako bi trebao. U praksi, ako vjerujete visokim faktorima i pribjegavate cjelodnevnim sunčanjima, dosta je vjerojatno da ćete završiti s opekotinama. Često se čuje da su visoki faktori („za djecu“) čista imaginacija. Neki sastojci iz ovih preparata su vrlo štetni, tako da ih se povezuje s nastankom kožnih pjega, a kasnije i melanoma. Pogotovo su ugrožena djeca.
Manje je poznato da su kožni melanomi rjeđi kod radnika koji rade vani. Ali rizik se povećava za nekoliko puta ako godinama boravite pod fluorescentnom rasvjetom. Prehrana bogata margarinom, jeftinim uljima i sličnim namirnicama također se povezuje s nastankom kožnog raka, a izgleda da inače proganjane zasićene masnoće pružaju izvjesnu zaštitu. A što ako je mobilna telefonija opasnija od sunca? I što kažete na činjenicu da djeca imaju manje karijesa, ako se više izlažu suncu? Naravno, uvijek mislim na izlaganje u razumno vrijeme.