25.05.2014.
Svježa hrana i balansirana dijeta
Liječnici vrlo stidljivo progovaraju o povezanosti brojnih bolesti s prehranom. Ulaženje u takve rasprave kosi se s ustaljenim komoditetom u širokim masama, a to je bolje ne dirati. Manje-više sve počinje i završava s već prežvakanim pričama o zasićenim masnoćama i kolesterolu. Tako je, dežurni krivac za sve mora postojati. Nešto kao Sanader u politici.
Zgodno je kad u nekog možeš spremno uprijeti prst, pa makar time zanemario stotinu drugih skrivenih krivaca. Priča o prehrani ni približno nije toliko jednostavna.
Nesumnjivo je vrlo popularno zbrajati kalorije, vitamine i minerale iz prehrane. Svi govore o balansiranoj dijeti. Sigurno da je pametno pripaziti što se stavlja u usta (nismo kanta za smeće), ali usredotočiti se samo na vrstu hrane nije dovoljno. Hrana ubrzano gubi na vrijednosti od trenutka kada je zaklana, ubrana ili na neki način procesuirana. A to u tablicama ne piše. Pojam svježine nije povezan samo s rokom upotrebe. (Vlastiti vrt danas je neprocjenjiva privilegija.) Voćni sok star nekoliko mjeseci odavno je ishlapio i vrijednosti voća dobrano su degradirane. Pasterizacija „ubije“ mlijeko još i daleko ranije. Što da kažem o jabukama premazanim voskom? Razmislite kakvim su tretmanima (torturama) izvrgnute kako se ne bi pokvarile. I sada bi trebali očekivati vitamine…
Prije 100 godina pšenično zrno je sadržavalo 90% proteina, danas deset puta manje. Nekada je 100g špinata sadržavalo 158mg željeza. Danas se to svelo na 1mg. Ekstenzivna proizvodnja, osiromašena zemlja, herbicidi. Na niske grane smo pali. Većina stanovništva ima ozbiljne manjkove magnezija, kroma i vanadija. (Izgleda da su upravo ovi deficiti skriveni uzročnici prave epidemije dijabetesa.) Kod više od polovice nedostaju folati i vitamin C. Posebno je problematičan manjak selena, jer ga povezuju s najtežim bolestima suvremenog svijeta.
Danas već mnogi misle da su tablice preporučenih unosa različitih nutrijenata put u zabludu. Osim manjih izuzetaka (trudnice, mala djeca i sl.), one bi trebale biti smjernica za zdrav život kod velike većine. Problem kod ovih unificiranih obrazaca je što svi nismo isti i svi nismo jednako zdravi. Svi smo biokemijski jedinstveni. Potrebe za vitaminom C mogu varirati i do 20 puta. Bolesnom čovjeku koječega nedostaje. Utjecaj godina, spola i razine stresa ima ogroman utjecaj. Potrebe za vitaminom B6 kod autistične djece su 500 puta veće nego kod zdravih osoba. Takve stvari se zaboravljaju, a ne bi smjele.
Sigurno da je bio-vrt bolji od suplementacije. Lišće i plodovi su bolji od praška. Nažalost, u nekim situacijama vrt neće biti dovoljan. Istina suvremenog svijeta.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?