Visoka temperatura je obrambeni mehanizam, jedan od najboljih koje naše tijelo posjeduje. Uz vrućicu se povećava produkcija obrambenih T-stanica, sprečava replikacija virusa i čiste štetni bakterijski nusprodukti


Stvarno je fascinantno koliko se roditelji plaše visoke temperature kod djece. Rekao bih da to ponekad nadilazi razinu zdravog razuma. Beskrajna mjerenja, alarmiranje liječnika (koji su nerijetko također dio temperaturne fobije) i stvaranje atmosfere krajnje panike, mogu samo dodatno uplašiti dijete. U takvim situacijama događaju se i potpuno nerezonska postupanja. Znate, uopće nisu rijetki roditelji koji trče na prvu pomoć kod svakog febrilnog stanja, misleći da će temperatura ubrzo doseći 41 stupanj ako se nešto radikalno ne poduzme. Ili makar počnu šopati dijete preparatima za snižavanje temperature. Obično onim „jačim“. A zašto temperaturu uopće snižavati? I jeste li razmišljali koliko su ti preparati štetni?

Kao prvo, visoka temperatura (vrućica) je obrambeni mehanizam, jedan od najboljih koje naše tijelo posjeduje. Uz vrućicu se povećava produkcija obrambenih T-stanica, tako se sprečava replikacija virusa i čiste se štetni bakterijski nusprodukti. Tijelo uspostavlja idealnu temperaturu za liječenje i zaista je šteta intervenirati u taj osjetljivi sustav. Možemo samo odmoći. Uz vrućicu bolest traje kraće. (Viša temperatura liječi brže.) Strah od moždanih oštećenja je više prenapuhana fama nego realnost. (Valja biti oprezniji kod sasvim male djece.) Temperatura neće nekontrolirano rasti ako ju ne snižavate lijekovima. Ukoliko se radi o uobičajenim respiratornim infekcijama, ona će vrlo rijetko prijeći 40, a gotovo nikad 41 stupanj. Ukoliko i dođe do konvulzija, one rijetko ostavljaju trajne štetne posljedice. Uz to, konvulzije nisu posljedica visoke temperature, već naglog rasta temperature. Kada taj rast uočite, već ste ionako zakasnili.

Zapravo, preparati za snižavanje temperature i nisu toliko bezazleni. Uzmimo za primjer jedan od popularnijih, Dalsy sirup. Aktivni sastojak je ibuprofen. Kod duže upotrebe, povećava rizik od srčanog i moždanog udara, čak i gluhoće. Moguća su i krvarenja u probavnom traktu. Izrazito je sladak, što je posljedica saharoze i sorbitola. Ne znam što je od toga gore, pogotovo kod bolesti. Tu su još i razni dodaci. Polisorbat 80 može povećati resorpciju štetnih tvari topivih u mastima. Bojilo E110 (orange yellow) već je potpuno zabranjeno u nekim zemljama, pogotovo za dječju upotrebu. Pogotovo je loša kombinacija s natrijevim benzoatom (također prisutan u Dalsy sirupu), jer tako inicira hiperaktivnost kod djece. Uočena je i povezanost s rakom bubrega. A čemu sve to? Sniziti temperaturu na nekoliko sati, da bi se ona ponovno vratila? Riskirati ponovno razbuktavanje bolesti nakon (prividnog) izlječenja? Riskirati trovanje bespotrebnim lijekovima, kada nam je to najmanje potrebno?