Dugotrajna bolnost u predjelu kuka, stražnjice ili natkoljenice neminovno mijenja kretnju donjih ekstremiteta, što je posebice važno ako je riječ o sportu u kojem su udarci nogom važan dio treninga i natjecanja
U podužem pismu jedna mlada sportašica, koja se profesionalno bavi taekwondoom, opisuje svoje probleme koji su započeli prije više od dvije godine. Radi se o kroničnoj upali tetiva mišića stražnje lože natkoljenice na gornjem hvatištu na zdjelici. Ukratko, terapije koje je provela pomogle su djelomično, da bi potom uslijedio pokušaj povratka u natjecateljsku formu, što je uzrokovalo djelomičnu rupturu već upaljene tetive. Potom ponovo terapije, te nakon dva mjeseca još uvijek bolovi. Nju zanima može li trenirati u trenutnom stanju, koristi li joj plivanje, te kako dalje?
Dugotrajna bolnost u predjelu kuka, stražnjice ili natkoljenice neminovno mijenja kretnju donjih ekstremiteta. To je tim važnije ako je riječ o sportu u kojem su udarci nogom važan dio treninga i natjecanja.
Naime, samo jačanje mišića i uspostava izdržljivosti neće dovoljno smanjiti stres na ozlijeđena meka tkiva, te je rizik za novo ozljeđivanje velik.
Zato sportska fizioterapija ima nešto drugačiji pristup od klasične. Naime, cilj je pacijenta ne samo osposobiti za svakodnevne aktivnosti, već i za puno trenažno opterećenje.
U konkretnom slučaju treba napraviti pregled te utvrditi koje su sve meke strukture zahvaćene bolnim procesom ili oštećenjem. Potom slijedi procjena mišićnog statusa, naročito njihove snage i fleksibilnosti. Zatim kreće kinezioterapijski proces s ciljem sanacije uočenih nedostataka te smanjivanja bolnosti. U kroničnih oštećenja tetiva, naročito onih stražnje lože, a posebice u borilačkih vještina, on može trajati i nekoliko mjeseci do uspostave pune sposobnosti za trening i natjecanje.
Fizioterapija kod ovakvih stanja cilja na lokalno smanjenje bolnosti, kao i na relaksaciju pretjerane napetosti u zoni ožiljka na oštećenim tetivama. U tu svrhu dobrima su se pokazale frikcijska masaža, laser, terapija udarnim valom, te vibracijski trening. Pri povratku u puni trening valja posebnu pozornost obratiti na postupnost.