U SAD-u 2009. godine čak 22.7% kućanstava više nije imalo fiksni telefon
Kada se naša civilizacija susrela s tehnologijom susrela se i s još jednim fenomenom - tehnološkim promjenama. I dok su se nekad te promjene zbivale puno sporije i rjeđe, ubrzani tehnološki razvoj posljednjeg stoljeća doveo je do sve brže i brže izmjene noviteta – tek što se naviknemo na neku tehnologiju već nam stiže nova – a najčešće to znači da neki proizvodi vezani uz stariju tehnologiju brzim tempom odlaze u povijest.
Svatko će zasigurno bez problema moći nabrojati neke stvari koje smo masovno koristili prije desetak godina, a koje su danas nestale, kao i, u još većem broju, stvari koje danas koristimo, a kojih prije desetak godina nije bilo ni na vidiku. Uzevši rečeno u obzir, donosimo nekoliko (a još mnogo toga moglo bi se pridodati popisu) proizvoda za koje je dvojbeno isplati li ih se uopće više kupovati s obzirom na smanjenu prisutnost na tržištu.
DVD-i. DVD tehnologija za gledanje video materijala prije nekoliko godina bila je vrlo popularna, a s trona je istisnula svojeg prethodnika – video kazete. Danas i DVD-i u svijetu polako silaze s tog istog trona i mjesto prepuštaju nekim drugim formatima koji se vrlo često i povoljniji. Filmovi se sve češće „iznajmljuju“ preko interneta – putem računala ili direktno preko internetske televizije. Često takve nove usluge za preuzimanje filmova imaju fiksnu mjesečnu cijenu za neograničen broj preuzetih filmova. Slično se dogodilo i s CD-ima na području glazbene industrije.
Fiksna telefonija. Svatko tko se koristi telefonom zasigurno može posvjedočiti o smanjenom korištenju fiksne telefonije. U SAD-u, primjerice, 2009. godine čak 22.7% kućanstava više nije imalo fiksni telefon. Za 2006. taj postotak je iznosio 10.5%. Ostali oblici komuniciranja pretekli su u korištenju fiksnu telefoniju i tako će zasigurno biti sve dok fiksni telefoni potpuno ne izađu iz upotrebe. Mobiteli su sveprisutni – imaju ih svih članovi obitelji, od djece do baka i djedova, a s druge strane sve je prisutnija i internetska telefonija koja je znatno jeftinija od fiksne i to bez obzira radi li se o pozivu u tuzemstvo ili inozemstvo.
Automobili s visokom potrošnjom goriva. Otkada su cijene nafte na svjetskom tržištu vrtoglavo narasle, potražnja za alternativnim gorivima i automobilima koji koriste takva goriva sve je veća. Jednako tako, sve se više tra??e automobili koji nemaju veliku potrošnju. Još jedan razlog je i sve veća ekološka osviještenost koja također potiče kupce da razmisle dvaput o tome kakav automobil će izabrati.
Energetski neefikasni kućanski aparati. Visoke cijene energenata dovele su i do sve veće potražnje za kućanskim aparatima koji imaju poboljšanu efikasnost i troše manje energije za isti posao od aparata daljeg datuma proizvodnje. U budućnosti će vjerojatno svaki novi aparat koji troši energiju morati biti usklađen s određenim pravilnicima o energetskoj efikasnost – takva praksa sve je raširenija u svijetu i zasigurno će promijeniti tržišnu sliku u korist efikasnijih aparata za kućanstvo.