Špekulacije o isplati izvanredne dividende HT-a, potaknule su rast cijena ove dionice prošli tjedan od 3-4 posto, preko 290 kuna za jednu dionicu.
Naime, u prošlogodišnjoj bilanci HT ima slobodnih skoro 6 milijardi kuna, od čega 3.4 milijarde kuna gotovine i 2.5 milijarde kuna oročenih depozita, stoga bi prema mišljenju analitičara, najizglednije bilo da će kompanija sazvati izvanrednu Skupštinu i odlučiti o isplati izvanredne dividende. Druga mogućnost je kupnja dionica za trezor, a treća nove akvizicije, što baš i nije izvjesno.
Za tržište i dioničare, najbolja bi bila izvanredna isplata dividende u iznosu od, procjenjuju dioničari, ukupno 3 do 4 milijarde kuna što bi značilo 35-40 kuna po dionici ovisno o tome da li bi isplaćeni dio bio bliži 3 ili 4 milijarde kuna.
Prije javne ponude dionica HT-a, u listopadu prošle godine, također je isplaćena izvanredna dividenda u iznosu od 2,41 milijardi kuna koju su tada podijelili DT i država.
Dakle, sama najava mogućnosti isplate izvanredne dividende je mnoge dioničare ili one koji to žele postati, učinila nervoznim a mnogi pojačavaju svoje pozicije, čekajući rast cijene koji se očekuje. Erste banka u analizi dionica telekomunikacijskog sektora u regiji preporučuje akumulaciju dionica HT-a. Smatraju da te dionice imaju potencijal rasta veći od 10 posto.
Analitičari Erste banke u najnovijoj analizi postavljaju ciljanu cijenu dionice HT-a na 330 kuna, što je sniženje ciljane cijene za HT s 380 na 330 kuna. Također zadržavaju preporuku za akumuliranje ove dionice.
Po definiciji rejtinga za dionice u Erste banci, ta se preporuka daje dionici čija je ciljana cijena od 10 do 20 posto iznad trenutačne.
Budući se nekoliko mjeseci trguje dionicama Telekoma pod prilično velikim pritiskom ogromnog broja dioničara, te negativnih trendova na svjetskim ali i domaćem tržištu kapitala, isto kao i većinom drugih dionica, za očekivati je ili čekanje dok se određeni ulagači, nakon što nakupuju dovoljno, ne uklone s tržišta i prestanu pokušavati diktirati uvjete oko cijene ili da prestanu rušiti cijene svojim potezima, kao što neki sudionici tržišta tvrde da se radi. Naime, obzirom na dugi horizont ulaganja mirovinskih fondova, oni bi bili definitivno jedan od najzainteresiranijih ulagača u ove dionice jer zbilja mogu čekati, pa mnogi njih optužuju i za nisku cijenu dionica Telekoma. Ipak, uz interes da cijena bude niža dok traje akumulacija količine dionica u portfelj, sasvim je izvjesno da to kad tad mora prestati čime će se otvoriti i prostor za rast cijene dionica za koje mnogi analitičari i ulagači tvrde da su podcijenjene i da ih treba akumulirati i držati…