• Zurenje u barem desetak krvavih ubojstava dnevno postaje vam malo? Dnevna porcija lopova, kojima nitko ništa ne može, previše je uzbuđujuća da biste je propustili



Napredak tehnologije znatno je promijenio život. Najezda mobilne telefonije (s 0 kn po minuti i sličnim reklamnim štosovima) gotovo da izluđuje, a preplavljenost televizijskim programima stvara ovisnike preko noći. Klikanje po daljinskom upravljaču jednostavno je zamijenilo mnoge znatno zdravije aktivnosti. POGOTOVO BORAVAK VANI I NEOPHODAN SAN. Ne možete se odlijepiti od narikača po sapunicama? Da li Simonica ima urednu probavu? Zurenje u barem desetak krvavih ubojstava dnevno postaje vam malo? Dnevna porcija lopova, kojima nitko ništa ne može, previše je uzbuđujuća da biste je propustili... Osim ispiranja mozga, bojim se da će eskalirati i drugi problemi.

Recimo, niske vrijednosti vitamina D danas su već ozbiljna prijetnja. Prema jednom istraživanju, VIŠE OD POLOVINE DJECE PATI OD OZBILJNOG MANJKA VITAMINA D, koji može ugroziti razvoj zdrave koštane strukture. A samo 15 minuta dnevnog boravka na suncu osigurava sve potrebe. (Naravno, podrazumijeva se da za vrijeme tih 15 minuta niste obliveni preparatima sa zaštitnim faktorima na bazi opasnih kemikalija. Oni su po mnogočemu štetniji od sunca.) Lošija mogućnost je suplementacija vitaminom D, a još lošija oslanjanje na mlijeko, jaja i masnu ribu. Ovakva hrana, pogotovo pri današnjem načinu proizvodnje i današnjem nivou zagađenosti, sigurno ne spada u preferirani zdravi spektar. U svakom slučaju, adekvatne vrijednosti vitamina D osiguravaju SOLIDNU ZAŠTITU OD MNOGIH OBLIKA RAKA, a poboljšavaju i stanje imunološkog sustava u cjelini.

Televizijska raskoš ili opsjednutost kompjuterskim igricama nerijetko znače i preskakanje sna. PROPUŠTATE LI NOĆNI SAN PRILIJEPLJENI ZA EKRAN MOGLI BI SE I OZBILJNO RAZBOLJETI. Naime, izostanak noćnog sna povećava rizik od raka dojke i prostate za 60%. Uz to, trudnice povećavaju i rizik od pobačaja. Jednostavno, noć je vrijeme za spavanje (Ako je ikako moguće, treba spavati u potpunom mraku. Utjecaj umjetne rasvjete treba svesti na minimum.) i to treba uvažiti.

Još jedna zanimljivost na tu temu. Koliko noćnog počinka je optimalno? Tu su se kriteriji mijenjali tijekom godina. NAJNOVIJA SAZNANJA GOVORE DA JE 7 SATI OPTIMALNA MJERA. Spavanje manje od 5 ili više od 9 sati može doprinijeti gojaznosti. Već sedmodnevno zakidanje na snu unosi vidljivu hormonsku neravnotežu, što, između ostalog, povećava i rizik od dijabetesa. Iznenađujuće, čak i stopa moždanih udara povezana je s količinom sna.

Otuđenost i izoliranost današnjeg čovjeka već je veliki problem, a postat će još i veći. Hm, branje šparoga, penjanje na vrh Učke i šetnja uz miris mora su na jednoj strani, a zurenje u događaje oko vojnih kamiona ili farme na drugoj. Mogućnost izbora uvijek postoji.