Prema mišljenju Američke pedijatrijske akademije, vrućica nije bolest, već simptom bolesti. To je znak da se tijelo bori protiv infekcije


Povišena tjelesna temperatura zasigurno je najčešći motiv za posjete liječniku. Usudio bih se reći, I NAJČEŠĆI RAZLOG ZA BESPOTREBNU PANIKU. Vruće dječje čelo posebice predstavlja situaciju pri kojoj prestaje razumno reagiranje. Hoće li temperatura nastaviti nekontrolirano rasti ako ju smjesta ne snizimo lijekovima? Hoće li OŠTETITI MOZAK? Što je s febrilnim konvulzijama? Hoće li nastupiti SMRT? Hajde, primirimo se na trenutak… U barem 90% slučajeva, SNIŽAVANJE POVIŠENE TJELESNE TEMPERATURE JE KONTRAPRODUKTIVNO. Pogotovo ako se za to koriste lijekovi.

Odmah ću navesti situacije kada vrućica JEST opasna i kada bi trebalo zatražiti liječničku pomoć. Dakle, bilo kakve povišene vrijednosti kod sasvim male djece (ispod 3 mjeseca starosti), temperatura iznad 39 stupnjeva za djecu od 3 do 36 mjeseci ili temperatura iznad 40 stupnjeva za sve ostale. Prema mišljenju Američke pedijatrijske akademije, VRUĆICA NIJE BOLEST, VEĆ SIMPTOM BOLESTI. TO JE ZNAK DA SE TIJELO BORI PROTIV INFEKCIJE. U UVJETIMA POVIŠENE TEMPERATURE TAKVA BORBA JE LAKŠA. Drugim riječima, PRI VIŠOJ TEMPERATURI PROCES LIJEČENJA JE BRŽI. Više je razloga za to. Tako se povećava broj leukocita i količina interferona u optoku. A interferon je prirodna antivirusna (i antikancerogena) supstanca, koja zapravo sprečava širenje virusa na zdrave stanice.

Mehanizam vrućice na neki način izolira tjelesno željezo, kako ne bi postalo hrana za bakterije. Visoka temperatura DIREKTNO UBIJA MIKROBE I OTEŽAVA NJIHOVO RAZMNOŽAVANJE. Zbog svega navedenog, organizam prelazi na režim otežanog znojenja (znamo da je znojenje mehanizam hlađenja) i smanjenog protoka krvi prema koži, KAKO BI SE GUBITAK TOPLINE MAKSIMALNO OGRANIČIO. Pri tome, temperatura NEĆE nekontrolirano rasti, već će se zaustaviti na razinama, koje su idealne za najbrži i najcjelovitiji oporavak. Budite uvjereni da je takav tretman optimalan i siguran, pa makar ponekad i neugodan.

Samo nekoliko riječi o antipireticima. Jedna studija je pokazala da aspirin i paracetamol zapravo PRODUŽAVAJU TRAJANJE BOLESTI. Između ostalog, tako se smanjuje efikasnost leukocita u borbi protiv bakterija, ČIME POSTAJETE JOŠ RANJIVIJI. A paleta nuspojava od takvih lijekova nije nimalo bezazlena. Znate li da „bezazleni“ paracetamol (Lupocet, Lekadol i sl.) može biti i uzrok Alzheimerove bolesti?