20.01.2014.
Tetanus
Tetanus je, nesumnjivo, teška zarazna bolest, uzrokovana toksinom bakterije Clostridium tetani. (Bakterija živi posvuda, u prašini i zemlji.) Dolazi do grčeva mišića po cijelom tijelu, a smrt najčešće nastaje zbog smetnji u disanju. Grč mišića lica vrlo je karakterističan i podsjeća na podrugljiv osmjeh. Cijepljenje je obavezno, u kombinaciji s cjepivima protiv difterije i hripavca. No, možda je daleko važnije ono što se redovito svjesno prešućuje.
Dr. Wild (Munchen) kaže: „Rizik da se dijete ili mlađa osoba zarazi tetanusom je kao rizik da vas pogodi meteor.“ Ne baš velika opasnost, zar ne? (Recimo, u Švicarskoj u zadnje 33 godine nije obolio nitko mlađi od 25 godina.) U Njemačkoj ukupno oboli 7-10 osoba godišnje (na 82 milijuna stanovnika), a od njih svake 2-3 godine 1 umre. Obično obole stariji od 60, a umru stariji od 80 godina, ionako već dobrano načeti drugim bolestima.
U Institutu Robert Koch priznaju da je 2/3 oboljelih od tetanusa propisno cijepljeno, što bi upućivalo na zaključak da je zaštita od cijepljenja, zapravo, slaba. Dakle, cjepivo se radi od otrova iz bakterije tetanusa. Drugim riječima, otrov se detoksicira. Ali, kako se iz otrova može odstraniti otrov? (Čak ni u Novartisu, proizvođaču, ne znaju odgovor.)
Već sam čuo da je DETOKSICIRANI OTROV zapravo leš, koji još jednom ubijete. I kako otrov bez otrovnog djelovanja uopće može funkcionirati? I još nešto. Kaže se da cjepiva, na neki način, oponašaju prirodu. Ali kako cjepivo protiv tetanusa može oponašati prirodu, kada priroda nema zaštite od tetanusa? Teoretski, u životu se možete zaraziti i stotinu puta. Nećete steći trajni imunitet nakon što prebolite bolest. No, moguće je zaštititi se i bez medicinskih preparata.
Bakterija je opasna, samo ako je rana bez dovoljno pristupa zraka, odnosno ako je prokrvljenost slaba. (Inače je možete gnječiti ili progutati bezbroj puta, ništa loše neće vam se dogoditi.) Zbog toga, svaka rana treba krvariti. Možete je i pritisnuti, da krvari više. Ranu valja dezinficirati esencijom Callendule, ali dobra je i obična voda. Svakako vam nisu potrebni praškovi i antibiotici iz ljekarne.
Ukoliko procijenite da je stanje ozbiljnije (dublja rana, hrđavi čavao i sl.), postoji mnogo homeopatskih preparata, koji mogu pomoći. Unaprijed se informirajte kome se možete obratiti ako se tako nešto dogodi.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?