06.07.2000.
Tko koga maltretira?
Bolnička dijeta za srčane bolesnike (koju podržava i American Heart Association-AHA) ide otprilike ovako: nešto manje od 30% kalorija porijeklom od masti (manje životinjskog, a više biljnog izvora) i ne više od 300 mg kolesterola dnevno. Bijeli kruh, masni krekeri, margarin, piletina, mlijeko i 3 jaja tjedno. Teško da bi se takav režim mogao nazvati terapeutski. William Castelli, voditelj jedne studije sa srčanim bolesnicima, kaže: "Ovo je tragično! AHA dijeta, sama po sebi, PONEKAD JE DOVOLJNA DA UBIJE ČOVJEKA, NAROČITO ONOG VEĆ NAČETOG BOLEŠĆU." Zanimljivo, zar ne? Rezultati istraživanja govore da BOLESNICI NA AHA DIJETI TRPE PROGRESIJU KORONARNE ATEROSKLEROZE. Drugim riječima, tlak u arterijama koje vode prema srcu pogoršava se pod utjecajem bolničke dijete. Još gore, progresija se nastavlja čak i uz istovremeno korištenje lijekova za smanjenje kolesterola. To znači da propisani režim uštrcava više masti i kolesterola u krvotok, nego lijekovi mogu pomoći. Nešto stroža dijeta - 200 mg kolesterola dnevno i manje od 7% zasićenih masti (ukupna količina dozvoljenih masti ovdje je slična kao u blažem režimu) pomaže malo ili ništa. Krvni kolesterol pada najviše za 5%, što TEŠKO DA UOPĆE MOŽE UTJECATI NA TIJEK BOLESTI.
Ovakva situacija je zlatni rudnik za farmaceutske kompanije i one spremno šalju liječnicima svoju poruku: "Pacijenti nerado prihvaćaju dijetni režim i teško mijenjaju svoje uhodane navike. A i kada ih promijene, sve izgleda beskorisno. Zašto trošiti živce i vrijeme? Prepisivanje lijekova za sniženje kolesterola je lakše i efikasnije, a nema ni kontraproduktivnog maltretiranja." Frustrirani liječnici ne vide drugog izlaza (dijeta nikako da pomogne), pa je uobičajni postupak - doživotna ovisnost o lijekovima.
U jednoj velikoj studiji izabrali su muškarce s povišenim vrijednostima kolesterola u krvi, njih 3.800. Polovicu su tretirali lijekovima, a polovici su davali placebo, tabletu bez ikakvog djelovanja. U 7 godina praćenja, 187 pacijenata je pretrpjelo infarkt u prvoj, a 155 u drugoj grupi. U biti, mala razlika, da bi se opravdala široka primjena lijekova. Uz to, lijekovi za snižavanje kolesterola (LSK) nisu odviše sigurni za upotrebu. Jedan od popularnijih, Questran, može izazvati začepljenost, nadimanje, žgaravicu, želučane probleme, kožni osip ili masnoću u stolici. Povezuje ga se i s manjkom vitamina K. Samo djelovanje zasniva se na sprečavanju absorpcije kolesterola u probavnom traktu. Lijek je prilično efikasan, UKOLIKO POPIJETE PUNU DOZU I PRISTANETE NA NEMALI BROJ POPRATNIH PROBLEMA. Znači, prvo jesti kolesterol, pa prijetnja infarktom, pa zabrinutost, pa tablete s trovanjem mnogih organa. (Logično, preskočite li uzimanje kolesterola, izbjeći ćete i trovanje organa.) MNOGI POZNATI LSK DOKAZANO SU KANCEROGENI, naročito ako se uzimaju duže vrijeme. Testovi na štakorima ukazuju na povećani rizik od raka pluća, testisa i limfnih žlijezda. TREBA LI, UZ SVE NEUGODNOSTI, RISKIRATI I RAK?
Kažu da je chelation terapija vrlo popularna, iako krajnje kontraverzna. I skupa je - serija tretmana košta barem 6.000 USD. Prema teoriji, ubrizgava se tvar zvana EDTA, koja se zatim veže s kalcijem iz plaka. Nastale kompleksne molekule napuštaju plak krvnih žila i eliminiraju se putem bubrega. Što sve nauka smišlja, ha? Vjeruje se da izbacivanje kalcija vodi prema rastvaranju aterosklerotičkih nakupina. I stvarno, u mokraći se jasno uočava kalcij-EDTA sediment. Čudo s dosta kontradikcija. Tijelo strogo kontrolira nivo kalcija u krvi. Kada EDTA spusti taj nivo, iz kostiju se ubrzano oslobađa novi kalcij, kako bi se uspostavila izgubljena ravnoteža. KALCIJ IZ PLAKA JE SLABIJE DOSTUPAN OD KOŠTANOG KALCIJA I ZBOG TOGA GA EDTA TEŽE UKLANJA. A i količina kalcija u samom plaku prilično je mala, osim u vrlo uznapredovalim fazama bolesti. Dakle, koji to kalcij završava u sedimentu?
Još par riječi o češnjaku. Njegova korist je neupitna. Snižava loš, LDL kolesterol (a podiže HDL kolesterol) na način da sprečava aktivnost jednog enzima iz jetre, koji pomaže u pretvaranju masti i kolesterola iz hrane u krvni kolesterol. Slično djelovanje ima i lijek Mevacor. Češnjak je nešto slabiji pri djelovanju, ali nakon nekoliko mjeseci upotrebe (češanj dnevno je dovoljan) efikasnost postaje slična. Doduše, češnjak smrdi, a Mevacor ne. Zli jezici bi rekli da smrad lupa samo po nosu, a tableta po cijeloj glavi.
Slijedeći put: Uz malu pomoć vitamina
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?