Kemoterapija je ekstremno agresivni tretman s teško podnošljivim nuspojavama. Takvi lijekovi su nerijetko opasniji od same bolesti.
Nije tajna da u onkologiji baš i ne cvjetaju ruže. Doduše, po forumima se razmjenjuju riječi ohrabrenja u teškim trenucima, ali sve završava samo na tome. Pravih pomaka nema, depresivnu nemoć odista je teško izbjeći. Možda je upravo zbog toga obranaški stav unutar medicinskih krugova još izraženiji. Tako je nedavno odjeknuo emotivni istup voditelja Odjela za radioterapiju i onkologiju KBC Osijek prof. dr. Damira Gugića. Neke teze su zanimljive: “80% pacijenata koristi i neki od alternativnih preparata, koji se prodaju uz nedokazane tvrdnje da pomažu u izlječenju od raka. Danas u Hrvatskoj imamo dostupne vrlo kvalitetne i u svijetu registrirane preparate za liječenje onkoloških bolesti, koje naši pacijenti dobivaju besplatno. No, zna se dogoditi da pacijenti prestanu uzimati svoju terapiju propisanu od specijalista jer počinju više vjerovati paramedicini nego medicini. Nikada nemamo povratne informacije od onih koji su uzimali takve preparate jer su svi umrli, a mrtva usta ne govore.”
U jednom velikom australskom istraživanju od prije 10 godina analizirali su brojna klinička istraživanja vezana za liječenje (isključivo) kemoterapijom 22 različite vrste raka. Petogodišnje preživljavanje postignuto je kod svega 2,3% oboljelih. Ukratko, 1 preživjeli od 43 tretiranih. Izgleda da “kvalitetni, registrirani i besplatni preparati” slabo pomažu. Po svemu sudeći, moraš biti zaista veliki miljenik sreće kako bi preživio 5 godina nakon takve terapije. (I suludo je govoriti da je tretman besplatan, zdravstveni sustav ga itekako krvavo plaća. Netko sigurno izvrsno zarađuje na tretmanima koji rijetko pomažu.) Činjenica da su preparati ispitani i registrirani ne govori baš ništa o njihovoj učinkovitosti. Rezultati su jedino mjerilo, sve drugo su prazne riječi. Treba li onda čuditi zalaženje u alternativu? Treba li osuđivati pacijente, kada traže bolje izglede za vlastiti opstanak?
Kemoterapija je ekstremno agresivni tretman s teško podnošljivim nuspojavama. Takvi lijekovi su nerijetko opasniji od same bolesti. Tu je zaista licemjerno govoriti o nekakvoj propisanoj terapiji. Kakva korist od propisane terapije, ako nakon nje umre njih 42 od 43? Uostalom, što je to paramedicina? Je li to tretman preparatima, koji su često i uspješni, ali možda nisu prošli skupa ispitivanja? Osobno sam vidio mnoga izlječenja (ili barem humaniji ostatak života) uz pomoć takve “paramedicine”. Naravno da i na tome mnogi zarađuju, ali oko zdravlja i bolesti uvijek se, nažalost, vrte veliki profiti. Nije jeftino biti zdrav, a još je skuplje biti bolestan. Majka Tereza živi negdje drugdje.