Ukoliko prostor ispod kosog krova nije namijenjen korištenju, odnosno nije grijani prostor, tada bi se toplinska izolacija trebala postaviti na gornju stranu međukatne konstrukcije negrijanog prostora (pod tavana).
Toplinska izolacija krova je od velikog značaja ne samo zbog toplinske zaštite, nego se i dodatne funkcije krova (zaštita od kiše i snijega) moraju zadržati na istom nivou ili unaprijediti.
Toplinski gubici krova iznose od 10 do 20% ukupnih gubitaka objekta. Funkcija toplinske izolacije krova, kao i zidova, je smanjivanje toplinskih gubitaka zimi, a sprječavanje pregrijavanja prostora smještenih neposredno ispod krovne konstrukcije u ljetnim mjesecima.
Obavezna je uporaba paropropusnih i negorivih termoizolacijskih materijala, kao što je mineralna vuna.
Ukoliko prostor ispod kosog krova nije namijenjen korištenju, odnosno nije grijani prostor, tada bi se toplinska izolacija trebala postaviti na gornju stranu međukatne konstrukcije negrijanog prostora (pod tavana).
U slučaju kosog krova, najbolje je postaviti termoizolaciju u dva sloja, jedan između rogova, a drugi ispod njih, kako bi se spriječili hladni mostovi. Donji sloj termoizolacije ispod rogova štiti se gips-kartonskim pločama ili drvenom lamperijom.
Kod ravnih krovova, koji su osjetljiviji i podložniji atmosferilijama, važno je da izolacija bude dobro izvedena, da postavljanje bude detaljno objašnjeno i detalji krova (slivnici, pad...) detaljno opisani.
Ukoliko je ravan krov odabran kao „zeleni krov“, treba osigurati dovoljan sloj zemlje, spriječiti prodor korijenja radi mogućeg oštećenja hidroizolacije, te riješiti drenažu atmosferskih voda. Ova vrsta krova dobro zadržava toplinu, akumulira je u svojim slojevima, te ostvaruje stalnu temperaturu završnog sloja.
Pored klasičnih materijala za izolaciju kosih krovova, posebno kod hala, koristi se „sendvič“ paneli punjeni poliuretanom. Kod njih treba paziti da se u slučaju prohodnosti krova uzme u obzir čvrstoća istoga.
Vrijeme povrata ove investicije nije jednostavno unaprijed utvrditi jer ovisi o nizu parametara kao što su vrsta, debljina, slojevi, krovna konstrukcija, sistem grijanja, vrsta energenta, cijena energenta na tržištu...