Trbušno-leđnim zidom nazivamo mišiće trbuha i donjeg dijela leđa, koji su i najodgovorniji za stabilizaciju lumbalnog dijela kralježnice, odnosno križa. Povećanje njihove snage obavezno je kod svih koji pate od kroničnih problema sa tim segmentom.


Da su mišići važni u održavanju stabilnosti naše kralje­žnice, to već jako dobro znamo. No, kako ih jačati, koje mišićne skupine posebno i na koji na­čin, posve je druga priča. Tr­bušno-leđnim zidom nazivamo mišiće trbuha i donjeg di­jela leđa, koji su i najodgovor­niji za stabilizaciju lumbalnog dijela kralježnice, odnosno kri­ža. Povećanje njihove snage obavezno je kod svih koji pate od kroničnih problema sa tim segmentom. I ne samo da je obavezno, već je inzistiranje na tome postalo dio folklora u ovoj mojoj profesiji. Tako nije rijetkost kada pacijentu poč­nem objašnjavati značaj vjež­banja, da mi on kaže kako je sve to već čuo i da on vježbe radi. Kako radi, pitam se, kada su mu mišići i dalje slabi, a bolovi i dalje prisutni? A onda se greške u pristupu pokažu u svoj svojoj raznolikosti. No krenimo od početka.

Da bi smo mogli nesmetano hodati, stajati, pa i trčati, iz­nimno je važno da križa budu jaka i stabilna. Ukoliko to nisu, loš raspored sila  i mali pomaci među kralješcima, s vremenom će dovesti do bolova i drugih problema. Za stabilnost tog dijela odgovorno je mnogo više mišića od onih koji čine tr­bušno-leđni zid. Tu su još sva­kako mišići stražnjice, mi­šići bedra, te mišići gornjeg dijela leđa. U tom smislu ja­čanje sa­mo trbuha i donjeg di­jela leđa, sasvim je besmisleno i neće do­nijeti ništa jako dobroga. Još ako se sve svede na klasične trbušnjake i leđnjake, to može biti dobro samo za fizioterapeute, jer će imati više posla. Naime, klasični leđnjaci u kojima ležite na trbuhu i podižete gornji dio trupa od podloge, davno su izbačeni iz svih oz­biljnijih rehabilitacijskih sustava. Taj položaj tijela nije ugodan niti zdravom čo­vjeku, a ka­mo li onome koji već ima bol­ni sindrom na križima. Upornim ponavljanjem ove vježbe može se dodatno potak­nuti ne samo postojeći bolni proces, već i stvoriti novi.

S trbušnjacima stvar nije ništa bolja. Klasični i najpoznatiji koji se rade sa dlanovima na tjemenu i stopalima zaguranim ispod fotelje prava su mala smrt upravo za dio kra­lježnice koji time namjeravate liječiti. 

No, čak i u slučaju da se tr­bušnjaci i leđnjaci rade pra­vil­no, takvo vježbanje neće do­ni­jeti rezultat sve dok se u isto vrijeme ne budu jačali i ostali mišići stabilizatori kralježnice.