S obzirom na brojne funkcije koje vrši, važno je znati da se treći kapak nikad ne odstranjuje s oka, osim u slučaju kad je zahvaćen malignim tumorom


Treći kapak imaju i psi i mačke. To je važna struktura oka, sastoji se od hrskavice u obliku slova T koja je s obje strane presvučena sluznicom. Treći kapak ima nekoliko funkcija: mehanički štiti samo oko, brani oko od mikroorganizama, ima sekretornu funkciju te razmazuje prekornealni film suza kako bi rožnica bila stalno vlažna.

S obzirom na nabrojene funkcije, važno je znati da se treći kapak nikad ne odstranjuje s oka, osim u slučaju kad je zahvaćen malignim tumorom.

Svi ostali problemi, ako iziskuju kiruršku obradu, rješavaju se tako da se djelomično odstrani promijenjeni dio kapka, a pritom se nastoji sačuvati što veća površina trećeg kapka.

Treći kapak je smješten u unutarnjem kutu oka. Normalno je vidljiv samo njegov rub koji je obično tamno pigmentiran i nije primjetan.

Primjetan je kad nije pigmentiran, jer onda odaje dojam da je cijela površina oka crvena, iako su i kapak i oko sasvim zdravi. Kod nekih pasmina pasa treći kapak ponekad ispadne, pa je vidljiviji nego inače. To nalazimo kod bloodhounda, basseta, bernardinaca...

Ponekad se ispadanje javlja samo na jednom oku i to uslijed bolesti oka. Naime, kod čira na rožnici, stranog tijela u oku ili glaukoma, razvija se jaka bol, što dovodi do retrakcije očne jabučice, a time i izvirivanja trećeg očnog kapka. U trećem kapku nalazi se i žlijezda trećeg kapka koja proizvodi i do 50% suznog filma koji štiti oko. Ponekad se događa da ta žlijezda ispadne i postane vidljiva u unutarnjem očnom kutu, a izgleda kao crvena kuglica veličine zrna graška što viri iz oka. Ovaj problem najčešće susrećemo kod štenadi određenih pasmina (engleski buldog, mops, bokser, pekinezer), a rješava se kirurški, no, ako je ikako moguće, ne odstranjujemo žlijezdu već je "sakrijemo" na njeno mjesto u sluznicu trećeg kapka. Nakon ovako izvršenog zahvata, postoji mogućnost recidiva, ali je žlijezda sačuvana. Ponekad treći kapak nema normalan oblik, pa ne priliježe uz očnu jabučicu, već draži oko. Do toga dolazi zbog inverzije hrskavice. U tom slučaju svakako nastojimo sačuvati kapak, pa kirurški odstranimo samo promijenjeni dio hrskavičnog tkiva.

Česte su upalne promjene na unutarnjoj strani trećeg kapka. Tu se razvije tzv. folikularni konjunktivitis - mnoštvo malih folikula koji unutarnju površinu kapka čine zrnastom pa ona draži rožnicu. Uzrok je infiltracija limfatičnog tkiva u kapku plazma stanicama. Ovaj problem rješava se konzervativno lokalnom primjenom lijekova.

Mačka je jedna od rijetkih životinja koja ima sposobnost da svojom voljom, dakle, aktivnim procesom, navuče treći kapak preko oka. Često su vlasnici mačaka zabrinuti jer se na oba oka pojavi treći kapak, koji nije normalno vidljiv. Takvo "navlačenje" kapka na oči upućuje na neki opći zdravstveni problem, pa je potrebno napraviti kompletan klinički pregled mačke.