RTG snimka ne može pokazati deformaciju hrskavičnog diska. Kod dijela pacijenata ona indirektno može ukazivati gdje je mogući problem
Prije otprilike dva tjedna osjetio sam bol u donjem lijevom dijelu leđa, koja se spušta na lijevu polutku stražnjice, kao da je živac ukliješten ili upaljen. Trne mi lijeva noga i osjećam slabost u njoj. Napravio sam rendgenske snimke i pokazale su da je s kralježnicom sve u redu od zakrivljenosti do simetrale te diska te da ništa ne pritišće u tom dijelu. Što da radim?
Simptomi koje opisujete tipični su za tzv. dorzolateralnu protruziju diska. Pojednostavljeno, hrskavični jastučić između dva kralješka se deformira, te se izboči u smjeru prema natrag i malo u stranu, te tako dođe do pritiska na meke strukture koje okružuju kralježnicu, u ovom slučaju korijen živca. Moguće je da se radi i o jednom od cijelog niza drugih poremećaja koji uzrokuju slične simptome, ali oni su rijetki.
RTG snimka ne može pokazati deformaciju hrskavičnog diska. Kod dijela pacijenata ona indirektno može ukazivati gdje je mogući problem.
Najvažnije je učiniti pregled, koji će pokazati koliko je snažan pritisak na živac, te odrediti gdje je taj pritisak. Potom, a ako nalaz ukaže na tu mogućnost, potrebno je započeti liječenje, najbolje fizioterapijom, s ciljem smanjenja ili uklanjanja pritiska deformiranog diska na živčani korijen. U zavisnosti od konkretnog slučaja, ta terapija može biti više usmjerena na klasične fizioterapeutske metode ili na manualnu medicinu.
Ukoliko do poboljšanja dođe brzo po primijenjenom liječenju, tada se pacijent po sanaciji simptoma opskrbljuje adekvatnim programom vježbi s ciljem stabilizacije lumbalnog segmenta kralježnice, te prevencije ponovnog nastupa bolova. Ukoliko niti po adekvatno provedenoj terapiji ne dođe do poboljšanja, vrijeme je za dodatni specijalistički pregled, te eventualno daljnju dijagnostiku, najbolje magnetskom rezonancom.