U usporedbi s tradicionalno izgrađenim novim kućama, potreba za grijanjem prostora u pasivnoj kući je i do 75% niža.


Troškovi koji su nastali gra­dnjom osnovnim materijalima koji osiguravaju energetsku pasivnost objekta i ugradnjom tražene opreme se amortiziraju neugrad­njom opreme-uređaja koji više nisu potrebni: dimnjaka, plinskog bojlera, instalacija, termostata, cijevi, posebnih klima uređaja, itd. Ti ele­menti, koji koštaju značajan novac, se zamjenjuju rekuperatorom zraka, tj. jedinicom za izmjenjivanje to­pli­ne, i drugim uređajima koji koriste alternativne energije. 

Prosječan konačan zak­lju­čak je: niskoenergetski ob­jekt košta cca 15-18% više od klasičnog objekta, a energetski pasivan objekt košta cca 25-30% više (govorimo o za­vršenom objektu).

Svatko mora individualno odlučiti da li je u moguć­no­sti financirati takav objekt ili ne, ali uzevši u obzir siguran rast cijena svih energenata i njihovu interakcijski utjecaj jedan na drugoga, sigurno je vrijedno staviti sve na papir i ozbiljno razmisliti što i kako graditi.

Drugi faktor odluke za tehnologiju pasivne kuće se ne tiče samo našeg nov­ča­nika, nego naše budućnosti. S stajališta ekologa, štednja energije ima sve veću važ­nost. Istraživači iz razvijenih zapadnih zemalja su prvi upa­lili alarm, ukazujući na činjenicu da je ispuštanje šte­tnih plinova odlučujuće za pojavu efekta staklenika koji vodi do globalnog zagrijavanja, a što može imati katastrofalne posljedice za čovječanstvo, čak u vrlo skoroj budućnosti.

U usporedbi s klasičnom gradnjom, kod gradnje pa­sivnih kuća koristi se supe­rizolacija čime se značajno smanjuje gubitak topline kroz zidove, krov i pod. Ka­ko bi se postigao standard pasivne kuće u Švedskoj, de­bljina izolacije treba biti 335 mm (0.10 W/m2C°), a krova 500 mm (U-vrijednost 0.066 W/m2C°).

Poboljšanjem toplinsko-izolacijskih karakteristika zgrade moguće je postići smanjenje ukupnih gubitaka topline građevine prosječno za 50-80 posto.

Prozori i vanjski zid igraju veliku ulogu u toplinskim gu­bicima zgrade, jer zajedno čine preko 70 posto ukupnih toplinskih gubitaka kroz ovojnicu zgrade.

Energetska potrošnja na­mijenjena za grijanje i kon­dicioniranje zraka pred­stav­lja najznačajniji dio ener­get­ske potrošnje u zgradama. Gubici topline kroz prozore i vanjski zid čine prosječno 70 posto ukupnih toplinskih gubitaka u zgradi.

S obzirom na pažljiv di­zajn i povećanu konkurentnost u opskrbi posebno di­zajniranih građevinskih pro­izvoda “pasivne kuće”, u Njemačkoj je sada moguće izgraditi zgrade koje imaju istu cijenu kao one koje su građene prema uobičajenim njemačkim građevinskim standardima. U Hrvatskoj je cijena gradnje “pasivne kuće” do 15% veća od cijene kuće građene prema uobičajenim standardima.

Međutim malo tko je svjestan činjenice da su tro­š­kovi grijanja prosječne zgra­de kroz 40-godišnji pe­riod jednaki troškovima iz­grad­nje te zgrade. 

U usporedbi s tra­dicio­nalno izgrađenim novim ku­ćama, potreba za grijanjem prostora u pasivnoj kući je i do 75% niža. A za razliku od starih zgrada, ušteda je čak do 90%. U pogledu pot­roš­nje goriva, pasivnoj kući je potrebno manje od 1,5 l nafte za grijanje ili 1,5 m3 prirodnog plina po metru kvadratnom u toku jedne godine.