Da li bi oni koji ne cijepe svoju djecu trebali platiti kompletno liječenje ako dođe do bolesti? Zato jer postoji preventiva, ali je nisu htjeli prihvatiti.
U zadnje vrijeme smo slušali o dvije epidemije na našim područjima. Doduše, gripa je bila više u najavama, nego u stvarnosti. (Zamijetite da cijepljenih nije bilo nikada manje, slično kao i oboljelih.) Puno više pažnje, ali i žuči, prosipalo se oko ospica. Iako je oboljelih zapravo vrlo malo (čini mi se i bez značajnijih nus-pojava), po forumima se razvila vrlo emotivna diskusija između zagovornika cijepljenja i onih drugih.
Dakle, da li bi oni koji ne cijepe svoju djecu trebali platiti kompletno liječenje ako dođe do bolesti? Zato jer postoji preventiva, ali je nisu htjeli prihvatiti. Zašto bi zdravstveni sustav plaćao sanaciju necijepljenog djeteta? Nemojmo brzati s odgovorom.
Sigurno svi misle da čine dobro za djecu. I nitko se ne veseli bolesti. Činjenice su sljedeće: broj oboljelih je mali (obolijevaju i cijepljeni i necijepljeni), većina oboljelih je na jednom uskom području, nus pojave su rijetke i liječenje nije skupo. Ako gledamo samo bezdušno matematički, troškovi cijepljenja na razini Hrvatske trenutno su puno veći od troškova liječenja.
Ne zaboravimo, MMR cjepivo (u kojem je jedna komponenta namijenjena zaštiti od ospica) vjerojatno vuče najlošiju reputaciju od svih, barem kada govorimo o nus pojavama. Nekakva državna garancija dobro bi došla u takvim situacijama. Ali je nema. Mogli bi i dalje špekulirati da su necijepljena djeca općenito zdravija (istraživanja o tome postoje) i da manje opterećuju prezaduženo zdravstvo. Sada se zapitajte koji roditelji postupaju ispravno, a koji ne.
Tek usput, zašto se ne bi također zapitali koliko nas koštaju pušači, narkomani i alkoholičari? (Trebaju li i oni plaćati liječenja iz vlastitog džepa?) Trebamo li oderati šećeraše, jer su se pogrešno hranili? Hoćemo li i za bolesti od debljine izdavati račune? I za krivce saobraćajnih nesreća? Znate, i ugriz zmije može biti posljedica aktivnosti, za koju će netko reći da je pogrešna i bespotrebna. Treba li sustav plaćati antibiotike, koje su liječnici pogrešno propisali? Tko treba platiti zdravstveni kriminal, a napose korupciju?
Ukoliko želite, naći ćete bezbroj krivaca koji osiromašuju zdravstvo. I pazite da upravo tu ne zađete u licemjerje. (Trebamo li se zapitati koliko svatko od nas crpi iz zajedničke blagajne, a da to nije uvijek opravdano?) Znamo da je upravo po tom pitanju država bezgranično zakazala. Puno loših riječi o pušenju, a cigarete dostupne na svakom koraku. Daleko od toga da je to jedini takav primjer.
Iako će se o ospicama zasigurno još dosta raspravljati, ne bih rekao da je to neko ključno pitanje. Suviše uzalud stvorenog stresa i opterećujeće dileme. Da je barem karneval malo češće, makar se misli raščiste.