Ukoliko vlasnici sumnjaju da je ljubimac pojeo neko otrovno sredstvo, preporučamo da svakako sa sobom donesu sumnjivi materijal ili ako je došlo do povraćanja - povraćeni sadržaj.

Trovanje pasa i mačaka sredstvima za zatiranje in­sekata događaju se svako­dnevno. Takva trovanja ug­lavnom su slučajna i dešavaju se kod kuće.
Vlasnici otrovanih živo­tinja prvo potraže prvu po­moć telefonski. Ukoliko je došlo do neobične reakcije nakon tretiranja životinje nekim sredstvom protiv vanj­skih parazita (buhe, kr­pelji) savjetovati ćemo vlasniku da odmah okupa psa, odnosno macu, te da hitno nakon toga dođe u ambulantu. Vlasniku preporučamo da prilikom kupanja otro­vanog psa sebe zaštiti gu­menim rukavicama. Uko­liko vlasnici sumnjaju da je lju­bimac pojeo neko otrov­no sred­stvo, preporučamo da sva­kako sa sobom donesu sumnjivi materijal ili ako je došlo do povraćanja - po­vraćeni sadržaj.

Insekticide dijelimo u nekoliko skupina. 

Prvu skupinu čine orga­nofosfati i karbamidi, a njih možemo naći skoro u sva­kom domaćinstvu. Upotreb­ljavaju se za zatiranje mrava, žohara i sličnih napasti, a nerijetko ih sami vlasnici posipaju po psu ili maci jer su sredstva protiv buha obično skuplja od insekticida. Mace su posebno os­jetljive na ovakve preparate pa je kod njih vrlo rizično eksperimentirati sa sredstvima koja nisu namijenjena baš mačkama. Simptomi tro­vanja ovim insekticidima vrlo su uočljivi. Do prvih smetnji dolazi nekoliko sati nakon kontakta sa insekticidom bilo preko kože ili probavnog traka (nakon tretiranja sprejem ili prahom mačke se nastoje očistiti lizanjem). Javlja se slinjenje, suzenje, proljev, povraćanje pa i nekontrolirano mokre­nje. Mišići se nekontrolirano grče, pa izgleda kao da se cijela životinja lagano trese. Obično nisu stabilni na nogama, šemeću, a može doći i do paralize nogu. Sre­ćom, trovanja ovom vrstom insekticida uspješno se mo­gu izliječiti jer za te otrove postoji protuotrov. Važno je što prije doći do veterinara, a dužina liječenja i broj doza potrebnog protuotrova ovi­se o količini polizanog, od­nosno našpricanog sredstva. Važno je odstraniti preostale količine insekticida sa kože ili/i iz želuca pa bolesnu ži­votinju treba okupati i is­prati joj želudac.

U drugu skupinu insekticida spadaju organoklorini. Danas se vrlo malo upotrebljavaju, a uglavnom su u upotrebi kao sredstvo protiv tzv. žutih mrava u neboderima. Simptomi trovanja sli­čni su epileptičkim napadi­ma, a između napada životinja može izgledati sasvim normalno. Liječimo tako da odstranimo ev. otrov te dajemo sredstva koja će umiriti nadraženi nervni sistem.
Piretrini su vrlo često upotrebljavani insekticidi, relativno su sigurniji od os­talih, a kod nas je najpoznatiji Pitroid. Posebno su osjetljive mačke te mlade životinje. Znakovi trovanja također podsjećaju na epi­lepsiju, no dolazi do po­vraćanja, proljeva te jakog slinjenja. Uz pravovremenu terapiju, otrovani psi i mace oporave se u roku od 72 sata. 

Budite oprezni i sa ogrlicama protiv buha. Ako ju pas može skinuti, može je i pojesti tako da provjerite nekoliko puta da li je pra­vilno zakopčana.