31.01.2002.
Trudnice i mačke
Serološkim testiranjem ljudi ustanovljeno je da je toxoplazmom inficirano 7 do 80 % populacije, Naime, infekcija toxoplazmom najopasnija je za trudnice jer se tada bolest prenosi na plod. Važno je naglasiti da je opasno ukoliko majka oboli tijekom trudnoće jer to može rezultirati pobačajem. U drugim slučajevima, dakle ukoliko se ne radi o trudnici, infekcija toxoplazmom najčešće prolazi bez ikakvih simptoma. Ozbiljan tok bolest ima i kod bolesnika kojima je kompromitiran imunološki sistem, kao npr. kod oboljelih od AIDS-a.
Ono što je važno znati da bi se spriječio eventualni prijelaz bolesti na čovjeka jest da trudnice ne bi trebale čistiti mačji pijesak kako ne bi došle u dodir sa mačjim izmetom. Pijesak treba mijenjati svakodnevno, a ukoliko maca obavlja nuždu u vrtu, treba posebno paziti da se povrće iz vlastitog vrta dobro opere. Ukoliko je maca lovica, to joj treba zabraniti jer tako postoji veća mogućnost da se inficira toksoplazmom. Preporučujem da mace hranite isključivo komercijalnom hranom za mačke, pa automatski smanjujete mogućnost infekcije. Serološko testiranje mačaka nije od velike koristi jer ukoliko i ustanovimo pozitivni titar to ne znači da je infekcija aktivna, niti da maca izlučuje oociste izmetom.
Mačići koji su se inficirali još intrauterino se najčešće rađaju mrtvi ili ugibaju u prvim danima života, tako da kod ranog ugibanja mačića toksoplazmozu moramo uvijek uzeti u obzir. Mačke koje su zaražene sa FIV virusom se lakše inficiraju i sa Toxoplasmom, ako se klinički znakovi bolesti uopće jave. to je obično ubrzo nakon infekcije. Isto tako reaktivacija bolesti je moguća nakon infekcije sa FIV virusom, ili davanjem kortizona ili nekih drugih lijekova koji djeluju imunosupresivno.
U pasa je toksoplazmoza vrlo rijetko oboljenje. Kao i u mačaka može biti zahvaćen bilo koji organski sustav, ali najčešća su dva oblika bolesti:
1. kao teška bolest kada su zahvaćeni svi organski sustavi
2. ili kao bolest lokalizirana na središnji i periferni živčani sustav
Promjene na očima su puno rjeđe nego u mačaka.
Važno je naglasiti da izvor infekcije za čovjeka može biti i sirovo ili nedovoljno kuhano meso, a ne samo mačji izmet.
Mace treba redovito cijepiti, voditi veterinaru na pregled, te sterilizirati odnosno kastrirati jer se na taj način maca lakše zadrži u kući.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana