Mamarni tumori su vrlo česti kod mačaka. Obično se javljaju kod starijih maca u dobi od 10 do 14 godina. Kod sijamskih mačaka su nešto češći i mogu se javiti i u ranijoj životnoj dobi. Za razliku od tumora dojke kod pasa, kod mačaka su manje hormonalno ovisni tako da čak i rana sterilizacija mace pruža samo djelomičnu zaštitu. 80 do 90 % tumora dojke kod mačaka je maligno. Najčešći su adenokarcinomi, zatim karcinomi i sarkomi. Rastu vrlo brzo i vrlo često se šire u regionalne limfne čvorove. Tumori mogu biti solitarni ili multipli. Često su oblikom plosnati i difuzno se šire u okolno tkivo, što otežava njihovo odstranjivanje. Na površini koža rado ulcerira, pa su takve rane obično povod vlasnicima da posjete veterinara. Ponekada tumori secerniraju, izlučuju tekućinu pa se može dogoditi da vlasnici pomisle da se radi o laktaciji i da je to sasvim normalno. Kod pojave bilo kakvog iscjedka iz dojke treba odmah posjetiti veterinara. Veličina tumora ima najveći utjecaj na prognozu. Ako tumor u promjeru ima manje od 2 cm, prosječna dob preživljavanja nakon operacije je 3 godine- radi se u pravilu o starim macama pa to nije malo. Kod tumora koji u promjeru imaju više od 3 cm ovaj period preživljavanja se smanjuje na samo 6 mjeseci. Vrlo često ovi se tumori vraćaju na istom mjestu unatoč radikalnom odstranjivanju i to obično u roku od nekoliko mjeseci nakon operativnog zahvata.
Zbog navedenog, tumore dojke kod mačaka treba radikalno odstraniti odmah čim ih vlasnici primjete, koliko god maleni bili. Ponekad na žalost, mace dođu na prvi pregled prekasno, kada je tumor već veličine mandarine, posebno dugodlake mace kod koji se promjene ne vide. Zato starije mace treba redovito kontrolirati pipanjem dojki da se može reagirati na vrijeme. Tumori dojke kod mačaka često metastaziraju u pluća. Obično se te promjene očituju cijelim nizom simptoma kao što su otežano disanje, brzo umaranje, kašalj. Prisutnost metastatskih promjena na plućnom tkivu potvrđujemo rtg-om. U tom slučaju prognoza je jako loša te je preživljavanje oko 2 mjeseca.
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.