Povrede oka u svakodnevnoj praksi viđamo dosta često. Ponekad se radi tek o traumatiziranim psima ili macama koje je udario auto ili su pali sa visine, a na žalost još uvijek se prečesto srećem i sa ozljedama nastalim kao posljedica udarca od strane čovjeka tj. zlostavljanja životinje.
Ozljede nastale na ovaj način obično su tupe ozljede glave pa tako i oka. Najčešće se odmah razvije orbitalni hematom uslijed krvarenja. Oko je sa svih strana podliveno krvlju, te su i kapci i bjeloočnica tamno crvene boje. Zbog otekline koja nastaje istovremeno sa krvarenjem, oko više ne stane u očnu duplju već je izbočeno. Zbog toga je onemogućeno normalno treptanje, kapci više ne mogu pokriti površinu oka, te vrlo brzo dolazi do suženja rožnice. To predstavlja dodatnu komplikaciju u liječenju oka. U ovom slučaju oko štitimo lokalnom aplikacijom lijekova u obliku kapi i masti, a ponekad moramo pristupiti operativnom zahvatu na kapcima kako bismo spriječili isušivanje rožnice. Ukoliko su očuvane unutarnje strukture oka, u roku desetak dana trebalo bi doći do spontane resorpcije hematoma. U ovakvim slučajevima preporučljivo je napraviti i rendgenski snimak glave kako bismo isključili frakturu orbitalnih kosti.
Ponekad nije jednostavno ustanoviti što se zapravo događa sa unutarnjim strukturama oka. Moguće je krvarenje u prednju očnu komoricu, dislokacija leće, pa i odljepljivanje mrenice.
Druga česta i vrlo ozbiljna posljedica tupe traume glave posebno kod pasa brahicefalinih pasmina (pekinezer, shi-cu, mops...) jest ispad očne jabučice. Psi ovih pasmina imaju veliko okruglo oko koje normalno viri van iz orbite . Imaju veliku i plitku orbitu-mjesto u glavi u kojem je smještena očna jabučica, pa su zato sklone prolapsu oka. Kod jače traume do prolapsa očne jabučice može doći kod bilo kojeg psa ili mačke, ali za nabrojene pasmine je karakteristično da prolaps može izazvati i laki tupi udarac u podruje oka, a do njega može doći i spontano (bez prethodne traume). U ovom slučaju svakako preporučujem da vlasnik odmah sam zaštiti oko tako da ga pokrije vlažnom, čistom gazom te odmah zatim potraži veterinarsku pomoć.
Kod prolapsa očne jabučice očni kapci se zavrnu prema unutra tako da oni obično ne dozvoljavaju repoziciju oka bez primjene opće anestezije. Kapke je potrebno okrenuti u normalni položaj i tek onda se može pokušati reponirati onu jabučicu. Promjene na očnoj jabučici odvijaju se vrlo brzo, dolazi do krvarenja oko same očne jabučice, do isušivanja rožnice koju kapci više ne mogu pokriti te do jakog oticanja okolnog tkiva posebno sluznice ispod kapaka. Dolazi i do natezanja onog živca što gubitak vida čini vrlo izvjesnim.
Oko uvijek pokušavamo vratiti na mjesto, a ukoliko su strukture oka uništene posegnemo za enukleacijom oka. Postoji li šansa za očuvanje oka, reponiramo ga. Enukleacija - odstranjivanje cijelog oka može se napraviti uvijek, ali ni sa tim zahvatom ne smijemo odugovlačiti posebno ako se na oboljelom oku razvije glaukom (povećani intraokularni tlak). Reponiranje oka uspješno je u približno polovici slučajeva što ovisi o tome koliko je očna jabučica protrudirala i prvenstveno o tome koliko se brzo pristupilo spašavanju oka. Kod jačih trauma gdje je sama jabučica otečena indicirano je napraviti enukleaciju.
photo by Benjamin Earwicker
18.12.2008.
Tupa trauma oka
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana