Vrijeme je godišnjih odmora pa mnogi kućni ljubimci putuju sa svojim vlasnicima i to uglavnom na more. Prilikom priprema za putovanje vrlo često vlasnici nam postavljaju pitanja o opasnosti od ujeda zmije. To je prvenstveno zbog toga što je naša zemlja prilično bogata otrovnim zmijama što je ljudima i te kako poznato. Psi i mačke su zmijskom ugrizu izloženiji od nas upravo zbog svoje radoznalosti i zato jer će kod svake šetnje vrlo rado zaći u šumu ili kamenjar. Svaki neiskusan pas sa velikim će zanimanje proučavati zmiju, ako naleti na nju, ponjuškati će je ili će je nespretno uznemiriti, a jedini način na koji se ona može obraniti jest ugriz. Mace, posebno lovice, mnogo će lakše izaći na kraj sa zmijom, no njima se može dogoditi da izvuku deblji kraj.
Naše dvije otrovnice su poskok i riđovka. Poskok je rasprostranjen na Velebitskom gorju te u okolici Zadra kao i u Istri, dok riđovku nalazimo po cijeloj Hrvatskoj s time da je nešto manje ima u Istri i na otocima. Važno je znati da zmije ponekad ugrizu na prazno jer je njima otrov dragocjen, pa nije svaki ugriz zmije fatalan. Suprotno mišljenju da su mlade zmije manje opasne, one zbog neiskustva vrlo često uštrcavaju kompletnu količinu otrova koji imaju.
Ujed zmije je vrlo bolan. Ujedena životinja bolno će zacviliti i to je obično ono što vlasnici prvo primijete. Simptomi koji će nastavi uslijed djelovanja otrova različiti su i ovise o više faktora. Bitno je mjesto tijela na kojem je došlo do ugriza kao i količina otrova koja je ušla u organizam. Na razvoj simptoma također utječe veličina životinje i vrsta zmije otrovnice. Od zmijskog ugriza najčešće stradavaju psi, a ugrizi budu locirani na prednjim šapama ili na njušci. U svakom slučaju potrebna je što hitnija intervencija veterinara. Na mjestu ugriza javlja se oteklina, a u roku od tridesetak minuta koža na tom mjestu postaje tamno crvena do crna. Nakon nekoliko sati mogu se razviti hermolitička anemija, koagulopatije i sepsa. Ako sumnjamo na ugriz zmije svakako ćemo pregledati urin jer zmijski otrov između ostalog razara crvena krvna zrnca, pri čemu se oslobađa hermoglobin kojeg ćemo naći u urinu. Terapija se sastoji u davanju specifičnog seruma. Rok trajanja seruma vrlo je kratak, pa je dobro da se prije odlaska na godišnji raspitate kod tamošnjih veterinara da li imaju serum. Ukoliko ga nema, dobro je imati ga sa sobom. Čuva se u frižideru, a može spasiti život vašem ljubimcu. Ili jednostavno, ljetujte na Cresu gdje nema otrovnih zmija!
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Jako dobro očuvana i bez oštećenja kutna. Dimenzije su: 266x178x75 cm. Razvlači se te se ima prostor za pohranu ispod sjedišta. Kemijski oprana prije mjesec dana. ...