• Ulagače na burzama, ionako uznemirene dužničkom krizom, prošli tjedan  je uzdrmala odluka njemačkih vlasti o zabrani 'short sellinga' obveznicama, kao i dionicama deset najvažnijih financijskih institucija

Na stranim tržištima kapitala situacija je i ovoga tjedna nesigurna, a trgovanje, nakon prošlotjednog pada cijena dionica za više od 4 posto i dalje trpi radi straha od širenja dužničke krize u Eurozoni koji odvraća investitore od ulaganja u rizičnu imovinu.

Ulagače je na oprez natjeralo i prihvaćanje zakona o reformi financijskog sustava u američkom Senatu, što bi moglo umanjiti zarade banaka.
Ipak, nešto kasnije je prekinut trodnevni pad cijena dionica, ponajviše zahvaljujući oporavku cijena dionica financijskih kompanija, jer se ulagači nadaju da reforma financijskog sustava ipak neće tako loše djelovati na zarade banaka kao što se prvotno procjenjivalo.

Koliko je tržište nestabilno pokazuje i prošlotjedni snažan skok VIX indeksa Čikaške burze opcija. Taj indeks, poznat i kao 'indeks straha', porastao je oko 30 posto, da bi u prošli petak iznosio 40,1 bod. Dan prije dosegnuo je čak 48,2 boda, najvišu razinu od ožujka prošle godine, kada su cijene dionica pale na najniže razine u 12 godina.
Uskoro će biti objavljeni i podaci o prodaji novih kuća u SAD-u koji će pokazati nastavlja li se trend jačanja američkog tržišta nekretnina.

Ulagače na burzama, ionako uznemirene dužničkom krizom, prošli tjedan  je uzdrmala odluka njemačkih vlasti o zabrani 'short sellinga' obveznicama, kao i dionicama deset najvažnijih financijskih institucija.

Njemačke se vlasti nadaju da će ukidanjem tog špekulativnog trgovanja posuđenim vrijednosnim papirima stabilizirati financijsko tržište, no to je podsjetilo ulagače na poteze američkih vlasti koje su na isti način 2008. pokušale zauzdati financijsku krizu.

„Ulagači još nisu zaboravili paniku na tržištima krajem 2008. i početkom 2009. godine. Ne žele da ih moguća nova kriza zatekne nespremne, pa radije biraju prodajnu stranu tržišta...“, drže analitičari.    

Ulagače brine i to što je Njemačka to učinila sama, iznenadivši i svoje partnere u Europskoj uniji, pa se postavlja pitanje znaju li Nijemci nešto više o dužničkim problemima u Eurozoni nego što se zna na tržištima.

Budući da tu odluku nisu zajedno donijela sva ključna gospodarstva, uključujući i ostatak Europe, te Veliku Britaniju i SAD, riječ je o besmislenom potezu koji samo izaziva velike potrese i nemire, smatraju analitičari.

Europski su indeksi isto tako već danima u padu, predvođeni dionicama bankovnog sektora, budući da su najnovije vijesti o spašavanju španjolske banke CajaSur obnovile zabrinutosti ulagača u vezi dužničke krize u Eurozoni.

Spašavanje španjolske regionalne banke, koju je tijekom vikenda preuzela tamošnja središnja banka, moglo bi stajati i do 2,7 milijardi eura, premda iz središnje banke nema potvrde o navedenoj brojki, ali je rečeno da će ta regionalna štedna banka, čije dionice nisu izlistane na burzi, dobiti injekciju od najmanje 523 milijuna eura.

Domaće tržište, na našu sreću ili nesreću, ovisi kako gledate, ne bilježi ovako značajne oscilacije kao strana tržišta, iako teško možemo reći da smo mi otporni na krizu... Prije da je to kod nas postalo normalno stanje.