Mjesec listopad je iza nas, a ostat će sigurno zapamćen kao jedan od najgorih u povijesti svjetskih tržišta kapitala. Bilo je i oporavaka i skokova, ali pad je bio jedan od najvećih ikad zapamćenih otkad postoje svjetske burze…
Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 11,3 posto, što je njegov najveći tjedni skok od listopada 1974. godine. S&P indeks skočio je, pak, na 968 boda ili 10,5 posto, što mu je najveći tjedni uzlet od siječnja 1980, dok je Nasdaq indeks porastao 10,9 posto, što nije zabilježeno od travnja 2001, te dosegnuo 1.720 bodova.
Ulagači na Wall Streetu se ipak nadaju se da će se i ovoga tjedna nastaviti prošlotjedni  rast cijena i da će studeni biti znatno bolji od listopada.
Međutim, u panici tijekom listopada, Dow Jones indeks potonuo je 14,06 posto, što je njegov najveći mjesečni pad od kolovoza 1998, dok je S&P indeks izgubio 16,8 posto, što nije zabilježeno od listopada 1987. godine.
U prvom dijelu ovoga tjedna u središtu pozornosti ulagača bit će predsjednički izbori u SAD-u, koji su bili održani u utorak.  Demokratski kandidat Barack Obama vodi ispred republikanca Johna McCaina u svim anketama, ali nažalost u trenutku pisanja ovog članka izbori tek trebaju započeti, a dok članak bude objavljen, znat će se već i neki preliminarni rezultati. Sada još nije moguće pisati o toj temi.
Ipak, bez obzira tko pobijedio, tržište će vjerojatno pozitivno reagirati jer će nestati faktor nesigurnosti, a raspodjela političke moći će biti poznata i analitičari i investitori će moći prestati razmišljati o jednoj nepoznatoj varijabli u jednadžbi prognoziranja tržišta.  Bez obzira da li će se tržištu ili neće svidjeti pobjednik, ulagači vole znati sve činjenice, odnosno boje se  nesigurnosti koja unosi na burzu nervozu i nestabilnost.
Ulagači s nestrpljenjem očekuju i izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje će biti objavljeno u petak. Analitičari procjenjuju da je u listopadu bez posla ostalo oko 200.000 Amerikanaca, a da je stopa nezaposlenosti porasla sa 6,1 na 6,3 posto.
Budu li podaci bolji od očekivanja, to bi trebalo pozitivno utjecati na tržište. Budu li slabiji, to bi značilo da je američko gospodarstvo još jedan korak bliže recesiji, s obzirom da je prošloga tjedna objavljeno da je u proteklom tromjesečju BDP pao 0,3 posto.
Uz to, ovoga se tjedna očekuje i niz izvješća kompanija o poslovanju u proteklom tromjesečju što će utjecati na ohrabrenje ili strah ulagača, a i mjere monetarne politike isto tako značajno određuju kretanje burzi, primjerice prošlotjedni rast cijena dionica zahvaljuje se smanjenju kamatnih stopa američke, japanske, kineske i brojnih drugih središnjih banaka u svijetu kako bi se poboljšala likvidnost na međubankarskom tržištu novca i spriječio pad svjetskog gospodarstva u recesiju. Iduća informacija koju svi očekuju trenutno su rezultati izbora.

photo by svilen mushkatov