Gingivitis je upala desni, odnosno zubnog mesa. Problem sa kojim smo svi dobro upoznati zbog učestalosti ovog oboljenja kod čovjeka, no manje je poznato da je ovo vrlo čest zdravstveni problem pasa i mačaka.
Periodontalne bolesti, kao i upala desni nastaju zbog upalnog odgovora organizma na plak koji se nakuplja na zubima. Zubni plak se sastoji od mnoštva bakterija i produkata bakterijskog metabolizma, od sline, ostataka hrane te epitelnih i upalnih stanica. Plak se u početku nakuplja na zubima, no ukoliko se ne odstranjuje, vrlo brzo počet će se nakupljati pod desnima u džepovima između zuba i desni. Zubni kamenac ima mnogo manju ulogu u nastanku gingivitisa od zubnog plaka. Zubni kamenac je samo posljedica nakupljanja plaka te nastaje njegovom mineralizacijom. Zubni kamenac nas na neki način sprečava da počistimo nakupljeni plak, pa je kod liječenja gingivitisa jedan od prvih koraka temeljito čišćenje zubnog kamenca.

Kod pasa i mačaka promjene na desnima viđamo vrlo često i to već kod životinja starih 3 godine, a ne isključivo kod starije populacije. Gingivitis je najblaži oblik oboljenja potpornih struktura zuba i ukoliko ne terapiramo oboljenje u ovoj fazi, može doći do razvoja upale dubljih tkiva koje onda nazivamo periodontitis. Kod periodontitisa upalnim procesom zahvaćena je alveolarna kost pa kao posljedica dolazi do ispadanja zuba. Za razliku od upale desni, koja je proces koji je u potpunosti izlječiv, promjene nastale kod periodontitisa su ireverzibilne. To znači da ovakav proces možemo liječenjem usporiti ili zaustaviti, ali ne možemo zahvaćena tkiva vratiti u prvobitno stanje.

Periodontitis će se kod nekih životinja razviti vrlo brzo, dok druge mogu patiti od gingivitisa godinama, a da nikada ne dođe do promjena na dubljim tkivima. Zdrave desni su svakako otpornije od upaljenih i na neki način čuvaju periodontalna tkiva pa nam je cilj da ih održimo zdravima što je duže moguće.

Kod gingivitisa, desni su otečene, crvene, ponekad vidimo krvarenja sa ruba desni. U ovoj fazi proces nije jako bolan i neće izazvati burne simptome kao upala dubljih struktura. Važnost gingivitisa jest prvenstveno u tome ako ga prepoznamo na vrijeme možemo spriječiti nastanak periodontitisa. Ponekad se razvije hiperplazija desni, dolazi do bujanja sluznice uslijed upalnog procesa čemu su posebno skloni bokseri. Bujanje gingive otežava čišćenje zubiju, omogućava nastanak dubokih džepova, pa zbog toga predisponira ove pse na razvoj periodontitisa.

Da bismo razlikovali da li se kod psa ili mace razvio samo gingivitis ili i periodontitis moramo obaviti pregled u općoj anesteziji. Pregledavamo zub po zub te procjenjujemo stanje desni, dubinu džepova, procjenjujemo u kojoj su se mjeri povukle desni te da li je zub pomičan ili ne.

Ukoliko imamo samo gingivitis, odstranjivanje plaka i provođenje redovite oralne higijene trebalo bi biti dovoljno da simptomi upale nestanu u potpunosti. Četkanje zubiju najbolja je preventiva i neće predstavljati nikakav problem ukoliko smo našeg psića na takav postupak privikavali od malena. No početi sa takvim načinom oralne higijene kod odraslog psa, može naići na veliki otpor. Kod mačaka se priča dodatno komplicira, jednostavno zato jer su vrlo rijetke mace koje će vam dozvoliti svakodnevno četkanje zubala. Svakako preporučujem pranje zubiju i kod pasa i kod mačaka od samog početka, upravo kako bi se lake preveniralo cijeli niz problema sa zubima i desnima.
Drugi način jest odstranjivanje plaka različitim grickalicama i dehidriranom hranom koja ima granule posebno oblikovane u tu svrhu.

photo by Manny Proebster