Kada mikrooštećenja izazvana treningom ili drugim aktivnostima postanu dovoljno velika, događa se specifični upalni proces u plantarnoj fasciji praćen bolovima


Prije dva mjeseca pojavili su mi se bolovi u lijevoj peti. Ortoped mi je rekao da se radi o plantarnom fascitisu i da moram mirovati. Sada dva puta dnevno stavljam led i radim vježbe istezanja. Što još mogu napraviti da mi bolovi brže prođu? Treniram rukomet.

Plantarna fascija je široki ligament koji se proteže čitavim stopalom, a možemo ga promatrati i kao nastavak Ahilove tetive . Pod konstantnim je stresom tijekom trčanja i skokova. Kada mikrooštećenja izazvana treningom ili drugim aktivnostima postanu dovoljno velika, događa se specifični upalni proces praćen bolovima.

Tri su moguća smjera terapije plantarnog fascitisa:

a)     klasična fizioterapija - kombinacija više postupaka s ciljem smirivanja sekundarnog upalnog procesa i boli (elektroterapija, ultrazvuk, magnetoterapija, laser...), u kombinaciji s vježbanjem kojemu je cilj poboljšanje fleksibilnosti mišića potkoljenice, stopala, kao i Ahilove tetive.

b)    manualna medicina u formi frikcijske masaže, pri kojoj se pritisak vrši direktno na bolno mjesto. Takav pristup, nakon početne neugode, može donijeti osjetno olakšanje, a sam princip njenog djelovanja nije do kraja razjašnjen.

c)     terapija udarnim valom (shockwave terapija). Prilikom njene primjene, cilj je putem zvučnih pulsova prouzročiti iritaciju u ozlijeđenom mjestu i na taj način potaknuti procese cijeljenja.

Osim samog aktivnog liječenja, nužno je provjeriti sportsku obuću te ju promijeniti ako je pretvrda, preuska ili neadekvatna za konkretan sport. Ortopedski ulošci mogu biti od pomoći u nekim slučajevima. Cilj je pomoću njih promijeniti smjer sila u stopalu prilikom stajanja, hodanja i trčanja, te time smanjiti opterećenje ozlijeđenog segmenta.

Uobičajeno liječenje plantarnog fascitisa traje nekoliko tjedana, za vrijeme kojih očekujemo značajno smanjenje bolova pri dnevnim i sportskim aktivnostima. Ipak, do potpunog povlačenja svih simptoma može proći i više mjeseci te je strpljenje nužan dio procesa oporavka.