Do mastitisa obično dođe kada su psići, odnosno mačići stari 3 do 4 tjedna. U tom periodu izbijaju im zubići, a imaju i oštre noktiće, što lako dovede do oštećenja kože dojki i otvori put infekciji.


Sa ovim problemom srećemo se kod kujica u laktaciji, bilo da se radi o laktaciji zbog lažne trudnoće ili o laktaciji kod kujica koje doje svoje mlade. Nešto rjeđe javlja se i kod mačaka za vrijeme ili po prestanku dojenja mačića. Posebno su učestalije upale, ako kuje doje u ljetnim mjesecima kada su velike vrućine.


Do mastitisa obično dođe kada su psići, odnosno mačići stari 3 do 4 tjedna. U tom periodu izbijaju im zubići, a imaju i oštre noktiće, što lako dovede do oštećenja kože dojki i otvori put infekciji. Ujedno je tada laktacija najobilnija, pa su dojke nabrekle i osjetljive.


Do mastitisa može doći na jednoj ili na više mliječnih žlijezda istovremeno, no češće je zahvaćena samo jedna. Obično je to jedna od ingvinalnih mliječnih žlijezda na kojima je i laktacija najobilnija.


Uzrok može biti i  zaostalo mlijeko u žlijezdi u kojem se počnu razmnožavati bakterije te tako nastane infekcija. Mlijeko je vrlo dobar medij za razvoj bakterija.


Prvi znak mastitsa je povećana, na dodir topla dojka. Ako kujica nije jako dlakava, možemo vidjeti i crvenilo kože koje obično prati ovaj proces. Mastitis je često praćen vrlo visokom tjelesnom temperaturom i općom apatijom bolesne ženke kao i oslabljenim apetitom. Stanje je bolno pa može doći i do otežanog kretanja, a nerijetko na dodir kujice bolno reagiraju ili uopće ne dozvoljavaju pregled.


Ponekad si pokušavaju pomoći same tako da ližu oboljelo mjesto. Iz bradavice bolesne žlijezde može curiti sukrvav ili gnojan iscjedak. Kada se intenzivno ližu, same mogu izazvati perforaciju kože na bolesnoj žlijezdi. Isto važi i za kujice koje se intenzivno ližu ili se same sišu tijekom lažne trudnoće, pa zato savjetujem da radije budu "obučene" u rukav ili nogavicu stare trenerke kako ne bi mogle neprestano lizati nabreklo tkivo.


Mastitis može izgledati i vrlo ružno. Može doći do velikih perforacija kože i curenja gnoja. Ponekad se na dojci otvore vrlo velike, zagnojene rane. Kod svake sumnje na mastitis treba potražiti veterinarsku pomoć. Za prvu ruku možete staviti tople obloge i ranu zaštititi sterilnom gazom. Terapija je obično antibiotska.


Na oboljelu dojku treba obratiti posebnu pažnju prilikom sljedeće laktacije kako se problem ne bi ponovio.Za kujice i mace kod kojih se je javljao mastitis, preporučujemo da se isključe iz uzgoja.