• U crnom scenariju, gdje BDP pada 2%, a tečaj kune deprecira 10 posto, loši krediti porasli bi gotovo 130%. Zbog deprecijacije, kapitalna adekvatnost kod svih banaka bi pala - čak i kod univerzalnih koje imaju najšire disperzirani portfelj

U našim medijima moguće je pronaći bezbroj mišljenja, savjeta i načina liječenja krize u gospodarstvu pri čemu su vrlo često stavovi o potrebnim mjerama dijametralno suprotni… Razni stručnjaci i “stručnjaci” često se putem medija prepucavaju o tome što bi i kako trebalo učiniti, ali HNB ima uvijek isti stav, sviđalo se to nekom ili ne... I u pravilu je potkrijepljen čvrstim argumentima koji uvijek vrijede bez obzira kome se iznose i u koje vrijeme. Od njih je ovaj put stiglo suptilno, ali vrlo ozbiljno upozorenje o financijskoj stabilnosti.

Sustav je prema tom izvješću trenutno stabilan, ali pogoršavanje gospodarske situacije u zemlji ozbiljno bi zaprijetilo bankama. A trend pogoršanja je više nego vidljiv... Za svaku državu vrijedi da bez stabilnih banaka nema stabilnog gospodarstva. Sve do prije nekoliko mjeseci u javnosti se pričalo kako banke ne dira kriza. Međutim, loših je  kredita sve više u državi, a o padu profita (pod uvjetom da ga uopće ima) da ne govorimo… Sve to daje sasvim drukčiju sliku  stvarnosti  naših banaka  od one u kojoj su ekstra zarade nešto što se gotovo podrazumijeva.

HNB upozorava da loša situacija opasno prijeti kapitalu banaka. U dva scenarija koja je razradila, središnja banka iznosi dobru i lošu varijantu.

ŽU dobroj varijanti koja se zove temeljni scenarij, u kojoj BDP ove godine raste 0,30 %, a tečaj ostaje stabilan, kapital banaka ne bi trebao biti ugrožen. Većina banaka ostaje dobro opskrbljena novcem, no o dokapitalizacijama (ili drugom rješenju) bit će prisiljeni razmisliti bankari na čelu onih banaka koje su orijentirane primarno na korporativni sektor jer one kapitalno padaju ispod zakonskog minimuma.

U crnom scenariju, gdje BDP pada 2%, a tečaj kune deprecira 10 posto, loši krediti porasli bi gotovo 130%. Zbog deprecijacije, kapitalna adekvatnost kod svih banaka bi pala - čak i kod univerzalnih koje imaju najšire disperzirani portfelj.

Iako svi znamo kako je upravo HNB bezbroj puta upozoravala što bi slabljenje kune značilo, ovom prilikom još jednom je istaknuto kakva nas sudbina u tom slučaju čeka.
Ovaj crni scenarij se najviše odnosi na male banke, pa bi se vlasnici i dioničari tih banaka trebali vrlo brzo orijentirati prema spajanjima i povezivanjima ili prema traženju ulagača za jačanje kapitala odnosno dokapitalizaciju.