Upravljanje vršnom snagom (vršnim opterećenjem) ostvaruje se kontrolom rada većih trošila. Cilj je izbjeći istovremeni rad.
Kod većih potrošača, osim radne i jalove energije, mjeri se i vršna snaga. Obračunska ili vršna snaga je maksimalna izmjerena srednja vrijednost radne snage u vremenu od 15 minuta tijekom obračunskog mjernog perioda (mjesec dana).
U praksi ti troškovi iznose 30-50% ukupnog računa za električnu energiju, a može i prelaziti trošak za radnu energiju.
Opravdanje u visokoj cijeni snage opravdava se ostvarenjem stabilnosti i optimalnom režimu rada elektroenergetskog sustava, a to se postiže radom potrošača u okvirima ugovorene (planirane) snage.
Upravljanje vršnom snagom (vršnim opterećenjem) ostvaruje se kontrolom rada većih trošila. Cilj je izbjeći istovremeni rad, odnosno poželjno je rasporediti periode punog opterećenja trošila, da se izbjegne preklapanje vršnih opterećenja pojedinih trošila.
Prva faza zahtjeva ugradnju mjerne opreme na ključnim mjestima u objektu. Umrežavanjem mjerne opreme i dovođenjem podataka na centralnu jedinicu može se pratiti trenutna i vršna snaga kako pogona, tako i pojedinih trošila.
U ovoj fazi dobivaju se korisni podaci u sudjelovanju pojedinog trošila ili dijela pogona u ukupnoj snazi, preopterećenosti pojedinih dijelova sustava, neuravnoteženost rada...
U drugoj fazi slijedi ugradnja upravljanja pojedinim trošilima, njihovim rasporedom uključenja ili privremenim kratkotrajnim isključenjima (ukoliko proces dozvoljava).
Praksa je pokazala mogućnost smanjenja vršne snage 20-50%, ovisno o tehnologiji potrošača.
Period isplativosti ulaganja (ovisno o veličini sustava) kreće se od jedne do dvije godine.
Koraci provedbe:
- Analiza ugrađenih trošila u pogonu
- Analiza tehnologije korisnika
- Ugradnja mjerne opreme
- Odabir optimalnih trošila za upravljanje
- Ugradnja sustava za upravljanje trošilima
- Praćenje i podešavanje optimalnog rada sustava