Upravljanje vršnom snagom (vršnim opterećenjem) ostvaruje se kontrolom rada većih trošila. Cilj je izbjeći istovremeni rad.


Kod većih potrošača, osim radne i jalove energije, mjeri se i vršna snaga. Ob­računska ili vršna snaga je maksimalna izmjerena srednja vrijednost radne snage u vremenu od 15 minuta ti­jekom obračunskog mjernog perioda (mjesec dana).

U praksi ti troškovi iz­no­se 30-50% ukupnog računa za električnu energiju, a mo­že i prelaziti trošak za radnu energiju.

Opravdanje u visokoj ci­jeni snage opravdava se ostvarenjem stabilnosti i optimalnom režimu rada elektroenergetskog sustava, a to se postiže radom potrošača u okvirima ugovorene (pla­nirane) snage.

Upravljanje vršnom sna­gom (vršnim opterećenjem) ostvaruje se kontrolom rada većih trošila. Cilj je izbjeći istovremeni rad, odnosno poželjno je rasporediti pe­ri­ode punog opterećenja tro­šila, da se izbjegne prekla­panje vršnih opterećenja po­jedinih trošila.

Prva faza zahtjeva ugrad­nju mjerne opreme na ključ­nim mjestima u objektu. Umrežavanjem mjerne op­reme i dovođenjem poda­taka na centralnu jedinicu može se pratiti trenutna i vršna snaga kako pogona, tako i pojedinih trošila.

U ovoj fazi dobivaju se korisni podaci u sudjelova­nju pojedinog trošila ili di­jela pogona u ukupnoj snazi, preopterećenosti pojedinih dijelova sustava, neuravno­teženost rada...

U drugoj fazi slijedi ug­radnja upravljanja pojedi­nim trošilima, njihovim ras­poredom uključenja ili pri­vremenim kratkotrajnim is­ključenjima (ukoliko proces dozvoljava).

Praksa je pokazala mo­guć­nost smanjenja vršne sna­ge 20-50%, ovisno o teh­nologiji potrošača.

Period isplativosti ulaga­nja (ovisno o veličini sus­tava) kreće se od jedne do dvije godine.

Koraci provedbe:
- Analiza ugrađenih trošila u pogonu
- Analiza tehnologije ko­ri­s­nika
- Ugradnja mjerne opre­me
- Odabir optimalnih tro­šila za upravljanje
- Ugradnja sustava za upravljanje trošilima
- Praćenje i podešavanje optimalnog rada sustava