U prvih nekoliko dana nakon okota srećemo se sa raznim oboljenjima štenadi. Tako neke urođene anomalije uočavamo neposredno nakon okota, neke u dobi od nekoliko dana ili tjedana, a postoji i cijeli niz oboljenja  koja su  posljedica djelovanja faktora iz okoliša.
Urođene anomalije  mogu biti lako uočljive ukoliko se radi o defektu na koži, usni, nepcu, no isto tako mogu biti vrlo zahtjevne za dijagnostiku ukoliko se radi o deformaciji unutarnjih organa. Urođene srčane mane tako mogu ostati vrlo dobro sakrivene sve dok štenad ne dosegne dob od nekoliko mjeseci. Ponekad vlasnici primijete da to štene malkice zaostaje u rastu za drugima, no pošto je veselo i rado jede, ne zabrinjavaju se previše. Obično se na prvom pregledu kod veterinara ustanovi nenormalan srčani ton što kod tako mladog psa svakako pobuđuje sumnju na urođenu srčanu manu. Vrsta srčane mane određuje prognozu bolesti. Sa nekim manjim defektima štene može doživjeti starost, dok je za druge prognoza loša.
Deformacija kostiju prsnog koša viđa se relativno često. Štenad sa ovim problemom otežano diše već od prvog dana  te slabije napreduje u odnosu na drugu štenad iz legla. Nerijetko vlasnici primijete kako se takvo štene bori za zrak, ima otvorena usta, nevoljko siše te vrlo često cvili. Zdravo štene te dobi u pravilu samo siše i spava. Uz deformiran prsni koš ponekad primijetimo da štenad ne može hodati u dobi od 14 dana kada bi to normalno trebali činiti. Obično se radi o debelim štencima iz malobrojnih legala manjih pasmina, a dodatni predisponirajući faktor jest skliska podloga na kojoj štenad odrasta.
Sve deformacije probavnog  trakta dovesti će do zaostajanja u rastu. Rascjep nepca je lako prepoznatljiv jer prilikom sisanja štenetu mlijeko izlazi na nos. Ovo za posljedicu ima aspiraciju mlijeka te se može razviti pneumonija te svi simptomi koji ju prate.  Štene će zaostati u rastu jer zbog otvorenog nepca ne može stvoriti negativan tlak u usnoj šupljini pa stoga ne može sisati. Ukoliko rascjep nije prevelik ,ovakvo štene može se othraniti sondom dok ne dostigne dob u kojoj je moguće kirurški korigirati defektno nepce. Ovo je mukotrpan posao za vlasnika , pa je zaista mali broj onih koji se odluče na othranu ovakvog šteneta. Sa ovom deformacijom najčešće se srećemo kod pasa brahicefaličnih pasmina kao što su engleski buldog, njemački boxer.
Atrezija anusa dovodi do vrlo ozbiljnih problema već za nekoliko dana.  Ponekad je moguća kirurška korekcija, ukoliko je dovoljno samo otvoriti anus, no vrlo često kod ovakve štenadi imamo i komunikaciju između probavnog i urogenitalnog trakta što znatno komplicira eventualan kirurški zahvat, a ponekad ga čini neizvedivim.
Neurološke poremećaje kod male štenadi nije lako precizno dijagnosticirati, no obično je primjetna razlika u ponašanju u odnosu na ostalu štenad.  Hidrocefalus srećemo ponekad kod  brahicefaličnih pasa te kod pasa malih pasmina koji imaju kupolastu glavu (čiuvava).
Važno je da  vlasnici pozorno promatraju leglo prvih nekoliko dana  pa i tjedana kako bi na vrijeme uočili promjene na psićima. Ukoliko se radi o urođenim manama ne da se mnogo učiniti, ali kada su u pitanju faktori okoline može se spasiti cijelo leglo ako reagirate na vrijeme.



                      

                           photo by Mario Alberto Magallanes Trejo