Dobit po dionici jedan je od osnovnih pokazatelja fundamentalne analize koji govori koliko je u promatranom periodu iznosila neto dobit kompanije podijeljena sa brojem dionica te kompanije. Ovaj se pokazatelj često koristi kako bi se uspoređivale kompanije koje se bave istim ili sličnim djelatnostima, odnosno prema visini dobiti po dionici je moguće komparirati uspješnost poslovanja između pojedinih kompanija. Isto tako u statistikama analitičara postoje i podaci o prosječnim vrijednostima određenih pokazatelja koji su karakteristični za pojedine vrste kompanija, ovisno o njihovim djelatnostima. Kad se prati poslovanje jedne kompanije u dužem vremenskom periodu, onda se između ostalog analizira i porast ili pad odnosno veličina promjene određenog pokazatelja u odnosu na prethodno razdoblje.
Tako je nedavno u medijima objavljen članak koji govori o tome kako je prosječni rast EPS-a tj. dobiti po dionici onih tvrtki koje su u sastavu indeksa Zagrebačke burze Crobex, u prvom polugodištu ove godine bio 22 posto, no analitičari Hypo Alpe Adria banke za drugo polugodište 2008.godine predviđaju usporavanje rasta dobiti na prosječno 13,8 posto. Dakle, riječ je o prosječno izračunatom pokazatelju dobiti po dionici za dionice svih kompanija iz sastava CROBEX-a, odnosno porastu tog pokazatelja u odnosu na prethodno razdoblje. 
U KD Investmentsu se slažu s procjenom da će se rast dobiti usporiti, prije svega zbog  usporavanja gospodarskog rasta i inflacije, ali vjeruju i da će, unatoč nepovoljnim faktorima, rast zarada dionica iz Crobexa biti visok zbog njihove trenutačne niske profitabilnosti u odnosu prema kompanijama s razvijenih tržišta te njihova potencijala za dostizanje tih razina. Ipak, probleme vide u određenim djelatnostima poput maloprodaje i građevinarstva.
Kad je u pitanju poslovanje građevinskih kompanija, ono je obilježavala izuzetno niska profitabilnost, kao rezultat njihovog neracionalnog poslovanja, pa smanjenje građevinskih radova u Hrvatskoj ne mora biti uzrok daljnjeg smanjenja zarada jer te kompanije mogu ostvariti znatne uštede u svom poslovanju, smatraju u KD-u.
Analitičar HPB Investa smatra da će "maloprodajni lanci izgubiti dio dobiti uslijed slabljenja kupovne moći stanovništva što se javlja kao posljedica rastuće inflacije, budući da rast primanja nije usklađen s rastom inflacije kao i zbog aktualnog smanjenja cijena prehrambenih proizvoda.
"Zbog iznimno slabe potražnje za nekretninama te negativnih trendova u prodaji, građevinske kompanije trenutačno imaju dosta problema. Tržište nekretnina zasićeno je, a to je potencirano već spomenutim smanjenjem kupovne moći stanovništva zbog inflacije ali i otežanim uvjetima kreditiranja", smatraju u HPB-u.
Analitičari Hypo banke predviđaju da će domaći građevinari biti suočeni s padom građevinskih aktivnosti, manja vrijednost realnih prihoda uzrokovat će pad osobne potrošnje, što će opet pogoditi maloprodajne lance i prodaju, dok će tvrtke ovisne o cijeni energije i sirovina morati spustiti marže da bi izišle na kraj s rastućim cijenama sirovina i kratkoročnim utjecajem inflacije.
U svakom slučaju, većina se analitičara slaže kako će doći do usporavanja rasta zarada kompanija u odnosu na prethodno razdoblje iako isto tako većina vjeruje kako će rast zarada ipak biti ostvaren.
Vodeći analitičari Hypo banke procijenili su rast EPS-a hrvatskih kompanija u 2008. godini na 13,8 posto. Oko jedan posto veći rast EPS-a očekuje se u Češkoj, te u rastućim europskim tržištima, dok se u Rusiji očekuje rast EPS-a od čak 32,5 posto. Mađarski rast zarade po dionici trebao bi biti oko jedan posto manji od hrvatskog, a cijele Europe procjenjuje se na oko jedan posto, dok se recimo u Poljskoj (-0,75 posto) i Turskoj (-2 posto) očekuje pad.