Petoprsta (biljka sa 5 prstića) poziva vas da izađete iz kuća i krenete šetati livadama. Nema veze ako malo pada kiša ili puše vjetar, sve su to čari prirode

Proljeće i jesen su idealno vrijeme za kopanje korijenja. Ono je tada najsnažnije. Ti­jekom ljeta, kada biljka treba održavati cvijet i lišće, ona snagu troši na nadzemni dio. No, kada zahladi, ona svu svoju snagu usmjerava ispod zemlje, na spremanje zaliha za preživljavanje zime.
 
Uspravna petoprsta (Po­ten­tilla erecta) vrlo je česta biljka šumskih livada gdje zna rasti u velikom broju. Mala napomena: njezina ro­­đakinja, puzava petoprsta (Potentilla repens), česta je biljka kućnih travnjaka i vr­tova. Puzava petoprsta nije niti približno toliko ljekovita za tretiranje usne šup­ljine kao uspravna, ali za prvu po­moć može poslu­žiti.
 
Uspravna petoprsta ima jaka antibakterijska i protu­upalna svojstva. Ona i snaž­no steže, te se može uspješno koristiti kod tretiranja upala zubnog mesa i rana u usnoj šupljini pa čak i rana koja teško zarastaju (npr. kod vađenja zuba).

Koristiti ćemo ju i kod afti, ali i kod paradentoze.
 
Sada, u jesen, izvadit će­mo njen korijen (poda­nak), dobro ga oprati od zemlje i očistiti. Zatim  isjec­kati i sta­viti u staklenu teglu, na na­čin da 2/3 tegle na­punimo s korijenom.

Do vrha nalijemo jaku rakiju, zatvorimo i stavimo na toplo mjesto (radijator, bli­zu peći i sl). Teglicu treba svaki dan protresti i nakon 30 dana procijediti.

Dobili smo tinkturu koju možemo koristiti na način da u nju umočimo prst i istrljamo zubno meso. Ta­kođer, možemo 30 kapi tinkture otopiti u 50 ml vode i time ispirati usnu šupljinu (mućkati u ustima, minutu do dvije). Ovo će biti od po­moći kod afti, pogotovo ako vodu zamijenimo čajem od kamilice.
 
Korijen (podanak) us­prav­ne petoprste možemo i osušiti te od njega kuhati čaj sa kojim također ispiremo usnu šupljinu. 
Petoprsta (biljka sa 5 prs­tića) poziva vas da izađete iz kuća i krenete šetati livada­ma. Nema veze ako malo pa­da kiša ili puše vjetar, sve su to čari prirode.