20.07.2006.
Ustati iz fotelje
Internet je sjajna stvar. Imati mogućnost pronaći potrebnu informaciju sa nekoliko klikova mišem velika je ušteda vremena i truda. S druge strane, mogućnost kontakta s ljudima koji žive vrlo daleko i u drugim kulturološkim uvjetima, omogućuje nam da se upoznajemo, a da se u stvarnosti nikada ne sretnemo. Tako sam u jednoj raspravi o konkretnom zdravstvenom problemu i njegovu liječenju na internet forumu rezerviranom za pitanja iz fizioterapije i sportske medicine "upoznao" kolegu iz Novog Zelanda. Nama daleka i nepoznata zemlja, isto onoliko koliko je Hrvatska daleka i nepoznata Novozelanđanima. Taj kolega također vodi privatnu fizioterapijsku ambulantu u svome gradu, te je zajedničkih tema za raspravu bilo na pretek. Jer imati uvid kako netko vaš posao radi u drugačijem okruženju sjajna je mogućnost i obojica nismo željeli ispustiti takvu priliku. I tako, između svih rasprava o ovim ili onim načinima i pristupima tretmanu različitih ozljeda i oboljenja, polako je postalo jasno da su Hrvati i Novozelanđani u nečemu jako slični. Dobar dio njih zaista ne voli fizičku aktivnost. Konkretno, požalio sam se svom udaljenom kolegi da ponekad dobar dio svog radnog vremena provedem u umoljavanju ljudi da započnu sa redovitom fizičkom aktivnošću, a sve u svrhu poboljšanja zdravlja ili liječenja konkretnog oboljenja. Na to se on nasmijao i rekao kako je i u njegovoj praksi isto. I tako, razdaljina velika, ali problemi slični.
Pitanje je, naravno, zašto je tako teško ustati iz fotelje i promijeniti barem jedan dio svoje dnevne rutine? Jedan se dio odgovora skriva i u činjenici da je svaka dugotrajna navika duboko ukorijenjena i zaista ju je teško mijenjati. U tom smislu sportaši i nesportaši gotovo se nikako ne razumiju. I dok jedni ne shvaćaju kako se tako dugo može biti neaktivan, drugi teško prihvaćaju da znojenje i fizički napor u konačnici postaju zadovoljstvo. I jedno i drugo jesu navike, s različitim predznakom.
U ovih 10 godina koliko ova kolumna živi zajedno sa Burzom, njenim čitateljima, kao i posjetiteljima internet stranica ovog časopisa, jedna je ideja uvijek jasno i glasno pronalazila svoj put kroz napisane riječi, a to je da se valja ustati iz fotelje i ustoličiti novu naviku, naviku kretanja i redovite fizičke aktivnosti. U nešto više od 500 tekstova pokušao sam kroz obrađivanje različitih aspekata bavljenja sportom, opisa određenih oboljenja i načina njihova liječenja naglasiti kolika je važnost fizičke aktivnosti u održavanju zdravlja i kvalitete života. U tom malom životnom putovanju upoznao sam ljude koji su s vremenom postali i moj osobni uzor. Jedna od njih je svakako i mlada žena koja je svojevremeno operirala kralježnicu poradi uznapredovale skolioze. Ugrađena joj je metalna šipka u leđa, e ne bi li ispravila deformaciju i omogućila joj koliko toliko normalan život. Mnogi od nas živjeli bi u takvim prilikama život pun straha i ograničenja, ali ne i ona. Odlučila se baviti sportom i to ne bilo kakvim, već triatlonom, i naišla na nerazumjevanje svoje okoline. Uz pomoć fizioterapeutske struke i stručno vođenim treninzima, osposobila je svoje tijelo da može podnjeti sve te napore, te živi život punim plućima. Baš se javila prije nekoliko dana, a po završetku jednog natjecanja i rekla sva sretna i ponosna kako je u jakoj konkurenciji bila peta žena na utrci i za nju je to veliki uspjeh. Ma ne uspjeh, to je već veliko čudo. I kad vidim takve ljude, kada osjetim tu navalu volje i entuzijazma i sam bivam ponesen, te zatim moji problemi ponovo izgledaju mali i beznačajni, a svakodnevica osvane novim veseljem i zadovoljstvom.
Želja mi je, od kada sam se odlučio baviti medicinom, a naročito fizioterapijom, pokazati da je možda i najvažnija stvar u cijelom postupku liječenja preuzeti stvar u svoje ruke, te pomoći tijelu da se oporavi. Mislio sam, a s vremenom je to uvjerenje samo ojačalo i dobilo potvrdu u svakodnevnoj praksi, da su liječnik i fizioterapeut tek vodiči na putu ozdravljenja, a nikako čudotvorci koji će sve učiniti sami, dok pacijent pasivno iščekuje oporavak. Mnogo je priča sa sretnim završetkom bilo u ovih posljednjih 10 godina, a ako se posreći, bit će ih još više u budućnosti. Isto takve sretne završetke želim i svima vama, a naročito onima koji boluju. Jer liječenje je, kako je rekao jedan moj profesor na fakultetu, avantura u koju zajedno ulaze terapeut i bolesnik, te učeći jedan od drugoga dolaze do cilja uvijek novom i nikad utabanom stazom.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?