Kako bi se moglo odabrati način kompenzacije potrebno je opisati postojeće stanje elektroenergetske mreže objekta, provesti potrebna snimanja te izraditi analizu sustava za kompenzaciju jalove energije.


Paralelnim priključi­va­njem kondenzatora (kondenzatorskih baterija) troši­lima smanjuje se vrijednost prenesene (preuzete) reak­tivne energije.

Četiri su načina za izvedbu ovisna o elektroenergetskoj situaciji kod korisnika:
- Pojedinačna
- Grupna
- Centralna
- Mješovita

Kod pojedinačne kom­pen­zacije uređaj (baterija) se priključuje direktno na tro­šilo i uključuje i isključuje se zajedno s njime. Mana je ne­mogućnost kompenziranja drugog trošila kod isklju­če­nja primarnog trošila.

Grupna kompenzacija se koristi kod određene grupe trošila koja najčešće ne radi istovremeno.

Centralna kompenzacija, kao najčešće primjenjivan sustav, trajno je priključen na mrežu i preko regulatora uključuje i isključuje pot­rebnu količinu kondenzatorskih baterija. Regulator mjeri trenutnu potrebu za jalovom komponentom i po potrebi uključuje ili isklju­čuje kondenzatore.

Mješovita kompenzacija objedinjuje prethodno nave­dene načine i najčešće se koristi kod velikih i speci­fi­čnih pogona.

Kako bi se moglo odab­rati način kompenzacije po­t­rebno je opisati postojeće stanje elektroenergetske mre­že objekta, provesti potrebna snimanja te izraditi ana­lizu sustava za kompenzaciju jalove energije.

Snaga sustava za ugrad­nju može se odrediti na više načina: poznavanje karakteristika instaliranih trošila i vremenima rada, mjerenjem u pogonu, na temelju računa za električnu energiju.
Tijekom radnog vijeka nije potrebno posebno odr­žavanje već povremena kon­trola. Potrebno je voditi računa o temperaturi i vlaž­nosti atmosfere gdje se ure­đaj nalazi. Predviđeni vijek trajanja od 12-15-20 godina.

Rokovi povrata investicije naravno ovise o karakteristikama i troškovima za ja­lo­vu energiju, ali uobičajeno to iznosi 2-4 godine.