07.06.2015.
Uštede
Ministar Varga vodi kolosalnu bitku s bolničkim proračunima. Situacija nije ružičasta, jer troškovi probijaju plafone, a državna blagajna je prazna. Zdravstvo konstantno troši više novca nego što se prikupi doprinosima. Ispada da liječenje košta više nego što ga zapravo plaćamo. Mogli bi reći i da su doprinosi nerealni za sustav koji imamo. E, sada, ili je sustav neracionalan ili smo svi skupa presiromašni da bi isfinancirali skupo zdravstvo. Vjerojatno i jedno i drugo.
Dakle, gdje se gubi zdravstveni novac? Tu je uvijek bilo puno birokratizacije. Kartoteke, evidencije, prijave, obračuni. Nitko ne smije varati i nitko ne smije biti prevaren. Kontrolni sustav itekako košta. Vjerojatno puno toga pojedu neracionalno održavanje i neracionalna nabava. (Neprivatizirani sustavi i inače teže neracionalnom poslovanju.) Već je bilo slučajeva gdje su se nabavljali vrlo skupi uređaji, koji su bili jako daleko od prioriteta. A dio tih uređaja još i danas skuplja prašinu, jer ih, jednostavno, nitko ne treba. Svako malo u javnosti iskrsnu neke (opravdane ili ne) sumnje oko privilegiranih dobavljača. Oni su redovito skuplji od ostalih, ali kao da to nikoga ne smeta previše. Milijun simo, milijun tamo i proračun se isprazni, iako su svima puna usta štednje i racionalnosti. Zar vas onda čudi što neke bolnice već kubure s gazama, sapunom i toalet papirom? Žestoko ljuštenje zidova po nekim glomaznim objektima više i nije neka vijest. Ukratko, novaca nema.
Prilično je jasno da će se na pacijentima morati još više štediti. Preciznije, ili će dobiti manje ili će plaćati više. (Prijetnja nekom većom privatizacijom ponovno se aktualizira.) Obrada pacijenta i lijekovi sve su skuplji. (Farmaceutska industrija i nije osjetila neku krizu. Govori li vam to dovoljno?) Gužve za CT i magnet su neopisive, za bočicu razvikanih tableta (“revolucija u medicini”) skupljaju se novci po dobrotvornim koncertima. Još najviše se troši na onkološke i psihijatrijske bolesnike. Zli jezici bi mogli primijetiti da najmanje učinkoviti tretmani koštaju najviše. Svojevrsni teatar apsurda. Kriteriji vrijednosti ponekad nisu normalno posloženi. I to nije od jučer.
Ni globalni trend ne odudara puno. Izdaci za zdravstvo konstantno rastu, bez obzira na krizu ili bijedu. Da sve poskupljuje kao zdravstvo, brzo bi se ponovno utopili u paklenoj inflaciji. Progutalo bi nas živo blato, a iz nove recesije bi se opet čupali godinama. U svakom slučaju, možemo očekivati da će zdravlje biti sve veća privilegija, koju si neće baš svi moći priuštiti. Jednostavno, zdravstvo je postalo sinonim za financijsko cijeđenje stanovništva. Na kojim razinama će se to zaustaviti i da li će se uopće zaustaviti zaista je teško predvidjeti. Samo nebo je granica.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?