13.09.2001.
Uzaludni trud
Kada se radi o liječenju bilo kojeg ortopedskog, reumatološkog ili kakvog drugog kroničnog oboljenja onda je u većini slučajeva od presudne važnosti onaj dio terapije koju će bolesnik provesti sam izvan centra, ustanove, ili ordinacije. Ako, na primjer, imate kroničnu križobolju, onda je izuzetno važno da se, osim fizikalne terapije, masaže ili kiropraktike koju sprovodi liječnik ili fizioterapeut, pridržavate datih uputa i redovito vježbate onako kako vam je i pokazano. Taj je segment ujedno i najslabija točka cijelog liječenja, što pacijente sa kroničnim oboljenjima i prečesto vraća natrag u ustanovu za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju. Drugi je problem kada se liječenja prihvaćate sami bilo po uputama iz knjiga, časopisa ili dobronamjernih, ali nestručnih prijatelja. Takvo je liječenje vrlo često pogrešno, a i ako nije, onda ne škodi, ali se gubi dragocijeno vrijeme i vaša volja u nečemu što na kraju ne može donijeti dobar rezultat na duge staze.
Vaša je volja vjerojatno najdragocjenija snaga u cijelom procesu liječenja. No, ona ne postoji sama od sebe i ne održava se bez vlastite hrane. Ono što ju može održavati i povećavati jesu upravo dobri početni rezultati samog liječenja. Ako se oni ne pojavljuju i nakon dugo vremena, ona će neminovno slabiti i na kraju nestati. Tako kada i dođete k liječniku i on vam preporuči zadatak koji trebate odraditi, a da bi se proces zacjeljivanja pokrenuo, manjak volje vas može blokirati u daljnjim nastojanjima da svoje bolove i patnju privedete kraju. To stanje bezvoljnosti možete izbjeći samo ako izbjegavate uzaludan trud, a taj zadatak ćete najbolje ispuniti započnete li liječenje pod stručnim vodstvom. Slijedi tek nekoliko savjeta u tom smjeru.
· Ako vas boli na istom mjestu kao i susjeda, ne znači da je posrijedi isto oboljenje. Glavobolja, na primjer, može biti uzrokovana udarcem, mamurlukom, spondilozom, migrenom, poremećajem u srednjem uhu ili oku, pa čak i nekim procesima na samom mozgu. Stoga terapija koju primjenjuje vaš susjed ima malu vjerojatnost da pomogne i vama.
· Ako je vaša dijagnoza identična kao i dijagnoza vašeg šogora, to nikako ne znači da će vam pomoći isti lijekovi kao i njemu. Na konačan odabir terapije utječu, osim dijagnoze i neke individualne karakteristike poput godina starosti, spola, trenutnog razvojnog stupnja bolesti, vašeg trenutnog stanja, prognoze i eventualno prisutnih drugih oboljenja, stoga ne eksperimentirati na sebi, već zatražiti stručno vodstvo.
· Ako vam je nekada i negdje pomogao neki pripravak iz "kućne radinosti", to ne znači da će se dogoditi i sada, a i pitanje je da li vam je uopće pomogao ili je tek na neko vrijeme uklonio simptome. Postupci ili lijekovi koji uklanjaju simptome (bol, zakočenost, temperaturu...) mogu biti iznimno štetni, jer s jedne strane odgađaju posjet liječniku, pa dozvoljavaju patološkom procesu da se razvije, a s druge strane tako ublaženi simptomi mogu otežati postavljanje dijagnoze, a s njom i primjenu adekvatnog liječenja.
· Posebno ću ovdje još spomenuti vježbanje u svrhu liječenja, u kojemu se i danas događa previše pogrešaka, pa umjesto poboljšanja dolaze pogoršanja simptoma. Tako ne treba vježbati u koliko niste sigurni da su upravo to vježbe za vas. Preporuke po sistemu "ove su vježbe dobre za leđa, a ove za koljeno" treba izbjegavati u velikom luku, jer može biti istina da su te vježbe dobre, ali za zdrava križa ili koljena.
Dakle, čuvajte vašu volju i upornost i upotrijebite ih tamo gdje će one dati rezultat. Nemojte ih trošiti uzaludno zajedno sa vremenom koje može biti dragocjeno. Pitajte za savjete stručnu osobu bolje no da ih poslije lošeg iskustva dajete sami.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?