Moramo znati da je ugriz samo nastavak lajanja, te da psu nije logično da ga pohvalite kad laje, a jako se čudite kad naposljetku nekoga i ugrize.


U ljetnim mjesecima mno­go su češći ugrizi pasa. Više vremena provodimo u šetnji, a nosimo ljetnu od­jeću koja nas ne može zaštititi od ugriza ili ogrebotina. Zi­mi se često događa da upravo zbog deblje odjeće, ne dolazi do povrede kože pri ugrizu.

Zašto uopće dolazi do ugriza može se objasniti na više načina, no prije nego na­brojim uzroke agresivnog ponašanja u pasa, htjela bih skrenuti pažnju na to da je odgovornost za ugriz uvijek na vlasniku psa. Opreza nikada dosta.

Agresija u pasa izraz je normalnog ponašanja psa, ali također može ukazivati na određena patološka sta­nja. Agresivno ponašanje obi­čno je uzrokovano vizu­alnim, glasovnim ili kemij­skim podražajem, a ne mora uvijek rezultirati ugrizom. Postoje mnoge varijacije ag­resivnog ponašanja u pasa, a bitno je ustanoviti o kakvoj se vrsti agresivnog pona­šanja radi, kako bismo znali pravilno postupati s takvim psom. Vlasnici vrlo često ok­rivljuju sebe za nepo­želj­no ponašanje njihovih ljubimaca. Tako je prvi korak koji treba poduzeti ponovno us­postavljanje povjerenja sa­mog vlasnika u njegove spo­sobnosti da izađe na kraj sa psom. Srećom, prognoza za mnoga agresivna ponašanja je dobra ukoliko vlasnik tak­vog psa na vrijeme potraži stručni savjet. Ne postoji univerzalna terapija za sva­kog agresivnog psa.

Razlikujemo nekoliko vr­sta agresije: teritorijalna ag­resija, agresija među mužja­cima, maternalna agresija, agresija izazvana iritacijom, agresija psa kao predatora, agresija uzrokovana bolom, te naučena agresija.
Isto tako je važno znati tko je žrtva pseće agresije, te u kojim situacijama do ag­resije najčešće dolazi.

Teritorijalna agresija naj­češće se pokazuje na način da pas napadne, a ponekad i ugrize ljude koji uđu na njegov teritorij. Problem se jav­lja u tome što većina vlasnika želi da njihov pas laja­njem najavljuje goste, ali, da­kako, ne želi da ih ugrize. Moramo znati da je ugriz samo nastavak lajanja u tak­vim slučajevima, te da psu nije logično da ga pohvalite kad laje, a jako se čudite kad naposljetku nekoga i ugrize. 

Što se tiče agresije prema drugim mužjacima, treba oda­brati psa kroz pasminu koja ima manje izražen natjecateljski duh ili jednostavno odabrati ženku. Kao i kod drugih stvari, pravila ponašanja s drugim psima nametnite svom psu još dok je maleno štene. 

Vlasnici često postaju sa­mi žrtve svojih pasa i to onda kad psa na neki način razdraže. Vrlo često se to događa kad psu treba staviti kapi u oko ili u uho, kad mu vlasnici žele potkratiti nokte ili raščešljati zapetljanu dla­ku. Ponašanje svoga psa mo­žete predvidjeti: prije nego što se upustite u zahvate za koje znate da psu nisu omi­ljeni, stavite mu brnjicu.

U svakom slučaju, imate li psa koji pokazuje bilo ka­kav oblik agresije svakako vam je potrebna stručna po­moć. Rijetki su vlasnici koji bez stručnog savjeta uspiju izaći na kraj s ovim problemom.

Svakako treba voditi ra­ču­na o tome da je pas uvijek uredno cijepljen protiv bjes­noće. To je zakonska oba­ve­za svakog vlasnika psa.