• Države se obično razvijaju od manufakture prema industriji, no kod nas je obrnuto - uništili smo industriju koja je bila izgrađena u socijalizmu, a ništa novo je nije nadomjestilo

„Kriza u Hrvatskoj tek je 20 posto uzrokovana 'prelijevanjem' svjetske krize na našu zemlju, a ostalih 80 posto je posljedica hrvatskih grešaka“ -  ocijenio je poznati hrvatski ekonomist Ljubo Jurčić na tribini Saveza samostalnih sindikata Hrvatske o novoj ekonomskoj politici koja bi trebala Hrvatsku izvući iz krize.

Hrvatska se sada suočava s istinom - ima veću potrošnju od proizvodnje, veći uvoz od izvoza i visok vanjski dug, stalno joj se smanjuje konkurentnost, a zbog deindustrijalizacije više nema vlastitih proizvoda, upozorio je Jurčić. Kriza će ove godine uzrokovati pad bruto domaćeg proizvoda od oko 5,5 posto, a u idućoj godini bio bih sretan da taj pad iznosi 2 posto, kaže Jurčić te ističe kako će to izazvati veliku nezaposlenost.

Države se obično razvijaju od manufakture prema industriji, no kod nas je obrnuto - uništili smo industriju koja je bila izgrađena u socijalizmu, a ništa novo je nije nadomjestilo. Od investicija svega 12 posto ide u prerađivačku industriju, što je najniže u Europi, naglašava Jurčić.

Ono što su kod drugih instrumenti ekonomske politike, u Hrvatskoj su postali ciljevi, pa je tako stabilan tečaj postao sam sebi svrhom iako poskupljuje domaće proizvode i ruši im konkurentnost, a nulti deficit državnog proračuna i dalje se forsira u vrijeme kada se druge države služe deficitom kako bi zaustavile krizu (npr. u SAD-u je deficit ove godine 13,3 posto).

On se, zajedno s drugim ekonomskim stručnjakom koji je sudjelovao na tribini Damirom Novotnyem, založio za novu ekonomsku politiku koja će, prije svega, utvrditi što Hrvatska može proizvoditi te potom osigurati povoljne uvjete za to. Novotny pritom upozorava da Hrvatska mora uskoro početi s modernizacijom, inače će živjeti u stagnaciji idućih 10 - 15 godina.

Ako razmislimo malo o iznesenim stvarima, teško za nešto od toga možemo tvrditi da nije činjenica, iako bi se naravno dalo puno diskutirati o krivcima…
Svaka politička stranka će kriviti suprotnu stranu, a ova će imati svoje razloge i argumente. Građani su ti koji najviše osjete posljedice svega toga, a troškovi se pokrivaju iz proračuna odnosno opet novcem građana…

Ova će kriza sigurno nametnuti potrebu radikalnih rezova u gospodarstvu, međutim tko i kako će to pripremiti,  na koji način će se to realizirati, to će definitivno biti zanimljivo vidjeti i svi to s nestrpljenjem očekuju… U situaciji u kakvoj smo se našli naravno da nije baš za očekivati niti procvat tržišta kapitala, iako je za dugoročne ulagače ovo prilika za povoljnu kupnju… Naravno, možemo diskutirati i o tome da li je pravi trenutak sada ili za nekoliko mjeseci, ali zato sam i spomenuo dugoročne ulagače.

(photo by: Markus Biehal, www.westausgang.de )