04.05.2014.
Uzroci torzije želuca u pasa
Točan uzrok torzije želuca nije poznat, no pretpostavlja se da se radi o poremećaju motiliteta želuca koji predisponira pse za torziju, a dubina i širina prsnog koša, način hranjenja, fizička aktivnost poslije jela su faktori koji doprinose predispoziciji. U posljednje vrijeme dosta se govori o genetskoj predispoziciji za ovo oboljenje, no ne možemo govoriti o tome da je torzija nasljedna.
Potomci nasljeđuju mnoge karakteristike od svojih roditelja, pa tako i dubinu prsnog koša. Kako znamo da su psi sa dubokim prsnim košem predisponirani na torziju, onda je logično da su predisponirani i njihovi potomci koji naslijede isto takav prsni koš. To je determinirano sa cijelim nizom roditeljskih gena, dakle ne radi se o jednostavnom nasljeđivanju. Problem je u tome što, primjerice, kod dobermana standard pasmine diktira što dublji prsni koš. Dakle, tokom godina uzgoja ove i sličnih pasmina selekcionirali su se oni primjerci sa što dubljim prsnim košem u nadi da će njihovi potomci naslijediti ovu eksterijernu osobinu. Onda je logično da se time povećala i mogućnost torzije, pa je tako ovo oboljenje u nekim rodovnim linijama učestalije nego u drugim.
Postavlja se pitanje zašto se isto ne događa vukovima u prirodi? Što se tiče vukova ne možemo ih komparirati sa rasnim psima. Kao prvo, vuk ponekad ne jede danima. Kada uhvati plijen, odjednom može pojesti i deset kila mesa, a svoj plijen odvuče na mirno mjesto gdje ga u miru pojede, vrlo često i u ležećem položaju. Ono što ne može pojesti sakriva za kasnije. Nakon obroka zavlači se u jazbinu ili drugo mirno mjesto i spava - ne pada mu na pamet da ode u šetnju ili da skakuće i nekome se veseli. Osim toga tjelesna građa vuka je sasvim drugačija, netaknuta od ljudske ruke. A priroda se pobrinula da njegova konstitucija bude savršena za njegov način života. Usporedite li njemačkog ovčara i vuka lijepo se vide razlike u građi uzrokovane uzgojem i preferencijama od strane čovjeka. Glavni uzrok smrtnosti kod vukova na žalost je čovjek (99%), a ostalo su glad i sukobi sa drugim vukovima.
Posljednjh nekoliko godina u kliničkoj praksi primjenjuje se metoda preventivne gastropeksije. Radi se o tome da se kod pasa za koje smatramo da imaju visoku predispoziciju za torziju želuca (anatomska građa, torzije kod roditelja ili braće), želudac fiksira uz mišićnu stjenku abdomena. Ukoliko se radi o ženki, ovaj se zahvat može obaviti prilikom sterilizacije, a veće ga klinike obavljaju laparoskopski što je svakako manje invanzivna metoda. Također se preporučuje obaviti kod onih pasa koji su imali parcijalnu torziju ili dilataciju koja se ponavlja - to su oni slučajevi koje smo uspješno sanirali samo sondiranjem. Ukoliko se ne obavi gastropeksija, mogućnost ponovne torzije želuca je čak 80%.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.