Imam 17 godina. Igram nogomet. Počeo sam osjećati bol u desnom koljenu. Ta bol je postajala sve jača tako da sam otišao na terapije koje nisu ništa pospješile stvar. Odlučio sam obaviti magnetsku rezonancu koljena te nalazi kazuju da mi je stražnji rog lateralnog meniskusa atipična izgleda. Njegov manji rubni unutarnji dio je medioponiran do razine prednjeg križnog ligamenta dorzalno, no bez prikaza je hiperintezivne linije ev. rupture. Sve ostalo je na snimkama u redu. Bol osjećam prilikom savijanja (primjerice prilikom spuštanja niz skale) usprkos svim pretragama koji kazuju na urednost koljena. Bol u koljenu osjećam već 2 mjeseca, te usprkos svim pretragama (rendgen, MR) te odlascima na terapije, nisam dobio konkretnu dijagnozu ni način suzbijanja boli.
Dijagnostika stanja na koljenu ili bilo kojem drugom dijelu sustava za pokretanje ne može se zasnivati samo i isključivo na RTG snimkama, magnetskoj rezonanci ili drugom objektivnom dijagnostičkom sustavu. Iznimno je važan fizikalni pregled, u kojem liječnik specijalist prema lokalizaciji bolova, te izvođenjem određenim testova ustanovljava najvjerojatniji uzrok bolnosti, te moguće oštećenje koje leži u njegovoj podlozi. Bez takvog pregleda, nalaz magnetske rezonance, kao kod ovog nogometaša, samo pokazuje mala oštećenja u koljenu, no ne donosi jasnu informaciju o tome uzrokuju li ona bolnost ili ne. Za tu informaciju neophodan je fizikalni pregled, a po postavljenoj dijagnozi može se preporučiti i adekvatna terapija.
Koliko je fizikalni pregled važan svjedoči i priča stara nekoliko godina. Jedan je naš poznati rukometni reprezentativac ozlijedio koljeno na treningu u Rijeci. Kako u tom trenutku na treningu nije bilo ortopeda ili sportskog fizioterapeuta koji bi procijenio stanje, hitno je učinjena magnetska rezonanca koljena, koja je pokazala manje oštećenje meniskusa. Po tom se nalazu počeo razmatrati operativni zahvat kao možda najbolji način sanacije stanja na koljenu. Slijedeći dan, taj je rukometaš došao po savjet liječniku specijalisti ortopedu, prije svega po pitanju mogućnosti neoperativnog liječenja nastale ozljede. Pri pregledu bilo je posve jasno da mu oštećenje meniskusa uočeno na MR-u ne čini nikakve probleme i ne uzrokuje bol. Naprotiv, radilo se u manjem istegnuću jednog od ligamenata koji okružuju koljeno i koje se teško uočava na MR-u. Ozljeda je u konačnici sanirana sa desetak dana fizioterapije. Koliko znam i danas trenira i igra bez bilo kakvih problema.
Upravo tako procjenu stanja i interpretaciju rezultata objektivnih dijagnostičkih pretraga, kao i donošenja konačne dijagnoze najbolje je prepustiti liječniku specijalisti, te potom određivanje najboljeg terapijskog pristupa sportskom fizioterapeutu.
photo by Steve Woods