Dijagnostika stanja na koljenu ne može se zasnivati samo i isključivo na RTG snimkama, magnetskoj rezonanci, ili drugom objektivnom dijagnostičkom sustavu


Upit:
Imam 17 godina i igram nogomet. Počeo sam osjećati bol u desnom koljenu. Ta bol je postajala sve jača, tako da sam otišao na terapije koje nisu ništa pospješile stvar.

Odlučio sam obaviti magnetsku rezonancu koljena, koja kaže da mi je stražnji rog lateralnog meniskusa atipična izgleda. Sve ostalo je na snimkama uredu.  Bol osjećam prilikom savijanja (primjerice prilikom spuštanja niz skale) usprkos svim pretragama koji kazuju na urednost koljena. 

Odgovor:
Dijagnostika stanja na koljenu ne može se zasnivati samo i isključivo na RTG snimkama, magnetskoj rezonanci, ili drugom objektivnom dijagnostičkom sustavu. Iznimno je važan fizikalni pregled, u kojem liječnik specijalist prema lokalizaciji bolova, te izvođenjem određenim testova ustanovljava najvjerojatiniji uzrok bolnosti, te moguće oštećenje koje leži u njegovoj podlozi. Tada, ako je magnetska rezonanca  dostupna, moguće je usporediti nalaze, te uz veću dozu sigurnosti utvrditi što je točno uzrok postojećih simptoma. 

Jedan je naš poznati rukometni reprezentativac, prije nekoliko godina, ozlijedio koljeno na treningu u Rijeci. Kako u tom trenutku na treningu nije bilo ortopeda ili sportskog fizioterapeuta koji bi procijenio stanje, hitno je učinjena magnetska rezonanca koljena, koja je pokazala manje oštećenje meniskusa. Po tom se nalazu počeo razmatrati operativni zahvat kao možda najbolji način sanacije utvrđene ozljede. Slijedeći dan, taj je rukometaš zatražio savjet ortopeda. Pri pregledu bilo je posve jasno da mu oštećenje meniskusa uočeno na MR-u ne čini nikakve probleme. Naprotiv, radilo se u manjem istegnuću jednog od ligamenata koji okružuju koljeno, i koje se teško uočava na MR-u.

Ozljeda je u konačnici sanirana sa desetak dana fizioterapije. Koliko znam i danas trenira i igra bez bilo kakvih problema.