Neki vole večernja i noćna prežderavanja. (Gladan na spavanje? Ni slučajno!) Kada bi čovjek sagledao što i koliko pojede sjedeći pred ekranom, vjerojatno bi se prenerazio. Obično je u pitanju gomila masnih, ne baš vrijednih kalorija. A večernji obroci su NAGLAŠENO OZLOGLAŠENI. Zato jer, navodno, zidaju kile. Za to postoji i vrlo logično objašnjenje. METABOLIZAM SE USPORAVA TIJEKOM SPAVANJA, TAKO DA SE I KONZUMIRANA ENERGIJA SLABIJE TROŠI. Zbog toga će doći do lakšeg pohranjivanja, odnosno debljanja.
 Ovdje moram naglasiti da neka istraživanja (manji dio) to nisu potvrdila. Tako su grupu majmuna hranili vrlo kalorično, ali obroke nisu svima jednako raspoređivali. Prema očekivanju, svi su se udebljali, ali oni kojima su davali najobilnije večernje obroke NISU SE UDEBLJALI NIŠTA VIŠE OD OSTALIH. Zaključak je bio da KALORIJE DJELUJU UVIJEK ISTO, bez obzira na dio dana kada se unose. Dobro, to važi makar za majmune.
 Interesantnih saznanja ima još. Prema jednom istraživanju iz Texasa, ZASIĆENJE HRANOM SVE JE TEŽE, ŠTO DAN VIŠE ODMIČE. Drugim riječima, ako jedete više ujutro, dobra je šansa da će vaš dnevni kalorijski unos biti manji. Navečer se može doista puno pojesti, a da to baš puno i ne primijetite. Kao krcanje u vreću bez dna. Druga studija, koja je istraživala korijene ženske gojaznosti, utvrdila je da je pravilno raspoređivanje dnevnih obroka izuzetno važno. Žene s visokim postotkom jutarnjeg kalorijskog unosa imale su najniži indeks tjelesne mase. Čak i ako je UKUPNI KALORIJSKI UNOS BIO NEŠTO VEĆI U ODNOSU NA ONE KOJE SU NAJVIŠE JELE NAVEČER. Slično ovome, debela djeca previše jedu upravo navečer. Ipak izgleda da je to vrijeme kada se gomila salo.
Usprkos nekim dvojbama, određene činjenice su neupitne. Onaj tko želi smršaviti, nedvojbeno mora manje jesti, zatim mora jesti hranu koja brže dovodi do sitosti, a vjerojatno mora i dobro razmisliti o noćnim otvaranjima hladnjaka. Naravno, čips i druge grickalice zaključajte u debeli, debeli zaborav.
 Sada bih vas još želio upoznati s jednom informacijom, koja je, na neki način, sazrijevala dugi niz godina. Naime, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) napokon je priznala da su AMALGAMSKE PLOMBE OTROVNE I ŠTETNE ZA ZDRAVLJE. Podsjećam, ova rigidna, ali vrlo utjecajna organizacija ekstremno teško mijenja mišljenja, pa nas je tako kontinuirano „educirala“ kako živa iz amalgamskih plombi (pola amalgamske smjese čini živa) na neki čudesan način ostaje bezopasna. Očito je teret zdrave logike napokon prevagnuo, pa se sada govori o MOGUĆIM NEURO-TOKSIČNIM EFEKTIMA, POGOTOVO KOD TRUDNICA I DJECE. Isparavanje žive u mozak nemoguće je spriječiti bez zamjene spornih plombi.
 U međuvremenu, sve veći broj zemalja djelomično ili u potpunosti zabranjuje ovakve plombe. (Nedavno je to učinila Norveška.) Mislite da će i Hrvatska uskoro reagirati? Skeptičan sam, tu je sazrijevanje obično daleko sporije. Čekamo druge. A do tada možemo očekivati samo periodična uvjeravanja da zdravstvene ugroženosti nema. Uostalom, kod nas se još uvijek koristi živa u cjepivima (kao konzervans), mada se prava eksplozija autizma kod djece povezuje upravo s time.

 

 

                     

                         photo by Klaus Post