Snizili su nam PDV na šećer i ulje, čime su ove namirnice postale dostupnije. Njihova će potrošnja zasigurno rasti. Prešutno nam nameću vrlo loš izbor. Zbog čega država promovira nezdravu hranu?
Napokon jedan simpatičan potez. Ministrica Mirela Holy uvela je „zeleni ponedjeljak“. Djelatnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode ponedjeljkom će u internom restoranu moći konzumirati isključivo vegetarijanska jela. Interes je nadmašio sva očekivanja. Izdano je dvostruko više obroka nego inače. Dakle, dan za zdravu hranu, pravi raritet u okoštaloj svakodnevici.
Zapravo, sve ima puno smisla. Kada već govorimo o zaštiti okoliša, treba jasno naglasiti kako je uzgoj stoke zaslužan za petinu stakleničkih plinova i zagađuje više od cjelokupnog svjetskog prometa. Za proizvodnju jednog kilograma mesa troši se 15.500 litara vode (povrće je neusporedivo štedljivije), a za polovicu svih zagađenja voda kriv je stočarski uzgoj. Znamo da nam vode sve više nedostaje. O zdravstvenim implikacijama mesne hrane sada neću govoriti, ali znamo da stanje tu nije sjajno.
Prilično očekivano, otpora ima. Ministar Ivan Vrdoljak potužio se na diskriminaciju, jer su mesojedi zakinuti za dnevnu dozu kobasica, plućica na kiselo ili gulaša. Molim? Zar nije mesni teror još uvijek više nego naglašen? Zar će zdravlje stanovništva patiti ako se jedu tikvice umjesto hrenovki? Svojevremeno se jedan naš poznati liječnik (bolje da mu ne spominjem ime) proslavio izjavom da će djeca-vegani biti slabi, kržljavi, neotporni i zaostali (skoro pa maloumni). Sva saznanja govore upravo suprotno. Stoga se nadam da će hvalevrijedna inicijativa ministrice Holy zaživjeti i puno dalje od jednog ministarstva.
Gotovo istovremeno, snizili su nam PDV na šećer i ulje, čime su ove namirnice postale dostupnije. Njihova će potrošnja zasigurno rasti. (Kada bih se morao odlučiti za najnezdraviju namirnicu, dvoumio bih se između margarina, šećera i suhomesnatih proizvoda. Rafinirano ulje i mlijeko su tu negdje.) Prešutno nam nameću vrlo loš izbor. Stvarno, zbog čega država promovira nezdravu hranu? Ide li se na ruku uljarama i šećeranama (i njihovim zalihama), zaboravljajući na zdravlje stanovništva? Zbog čega porezne škare nisu olabavile na povrću i voću? Zbog čega nas navode na prženje u dubokom ulju i eroziju zdravlja izazvanu šećerom? Potrošnja šećera je enormna, a sada će biti još i veća. Napolitanke i kola pića, jeftini favoriti za sva vremena!