29.05.2015.
Velika mišićna ruptura

Na utakmici sam zaradio udarac u predjelu bedrene kosti. Kako sam dalje nastavio igrati bol je bila sve jača. Idući dan kao da je sve u redu i da je to samo udarac, ali poslijepodne nisam mogao stati na nogu, te sam otišao na hitnu na kojoj su me poslali na ultrazvuk, na kojem je ustanovljeno da je puknuo mišić u duljini preko 10 cm i da je širina u odnosu na drugu nogu veća za oko 3 cm. Zanima me za koliko bi trebali proći hematomi i kada se mogu početi bar donekud samostalno oslanjati na nogu?
Velika oštećenja mišića, naročito prilikom udaraca, podrazumjevaju i velike hematome (krvne ugruške), usporenu cirkulaciju, usporeno cijeljenje, te moguće komplikacije ukoliko se ne sprovede pravovremena i odgovarajuća terapija.
Važno je, stoga, što je prije moguće, započeti sa fizioterapijom. U prva dva tjedna blaga do umjerno intenzivna masaža, u kombinaciji sa ultrazvučnom i TECAR terapijom, te mobilizacijom fascija. U trećem tjednu, ako stanje dozvoljava, vožnja statičke bicikle uz prve vježbe istezanja, te propriocepciju i toplo-hladnu terapiju. Potom vježbe snage i izdržljivosti ispod razine boli. Ukoliko cijeljenje ozljede i uspostava normalne krvne i limfne cirkulacije teče bez zastoja, povratak u sport moguć je unutar 4-6 tjedana.
Velike mišićne kontuzije i rupture, kada se neodgovarajuće liječe, zarastaju sa prevelikim ožiljkom, koji u kasnijem povratku u sport, pa i svakodnevnim aktivnostima može smetati, izazivati bolove, ili biti uzrokom nove rupture. Sam hematom, ako ga tijelo ne resorbira do kraja, može se vezivno organizirati, a tijelo u njega kasnije može uložiti i kalcij. Tako nastaje slobodna kost u mišiću, koja također može uzrokovati trajne smetnje koje se teško liječe.
Prerani povratak u intenzivnu fizičku aktivnost, a prije punog cijeljenja i kondicioniranja mišića u pravilu uzrokuje ponovne parcijalne rupture, koje zahtjevaju dugo liječenje. Zbog svega toga, strpljenje i specifična terapija najbrži su put do povratka u sport.