- Značajna je činjenica da se kroz refleksnu kontrakciju zaobilaze neka ograničenja, te se pod utjecajem vibracija aktivira i preko 90% mišićnih vlakana, dok je pri klasičnom treningu ta granica oko 40%
Kada vježbate u teretani, te želite učiniti čučanj s utezima, na djelu je voljna mišićna kontrakcija. Pri silasku niz stepenice, ili hodu po neravnom terenu, mišići se zatežu i opuštaju bez voljnog angažmana, a posredstvom refleksa. Bez tih refleksa hodanje i druge dnevne aktivnosti ne bi bile moguće.
Unutar klasičnog treninga snage uglavnom se koristimo voljnim kretnjama kako bi ojačali mišiće. Unutar vibracijskog treninga, situacija je drugačija. Od vježbača se traži da zauzme statičku poziciju tijela i u njoj se opusti. Vibracija same podloge izaziva refleksne kontrakcije mišića, te se povećanje mišićne snage događa upravo putem tih refleksa.
Pozitivni aspekti refleksnih mišićnih kontrakcija u treningu i terapiji odnose se prije svega na činjenicu da i onda kada je zbog bolova ili patoloških procesa voljna kontrakcija slaba ili nedovoljna, refleksi ostaju sačuvani, tako da trening biva efikasan, a terapija kraća. U treningu, značajna je činjenica da se kroz refleksnu
kontrakciju zaobilaze neka ograničenja, te se pod utjecajem vibracija aktivira i preko 90% mišićnih vlakana, dok je pri klasičnom treningu ta granica oko 40%.
Upravo ta činjenica omogućava vrlo kratak trening, uz vrlo intenzivan podražaj na povećanje mišićne snage. Zbog svega toga za vježbanje na vibracijskim podlogama ustalio se naziv ubrzani ili akcelerirani trening.
No, valja razumjeti da ne proizvodi svaka vibracija opisane učinke na organizam. Blage vibracije koriste se za terapiju, dok je isključivo snažna vibracija korisna u treningu. Da tomu nije tako, bilo bi moguće jednostavno stati na mašinu za pranje rublja za vrijeme centrifuge i očekivati porast snage i izdržljivosti. U tom smislu velika je razlika između samih vibracijskih podloga, kako po tipu vibracija, tako i u njihovoj snazi.